Minął rok od zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska, a oceny społeczne jego działalności są dalekie od optymistycznych. Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że niemal połowie Polaków (44 proc.) żyje się gorzej niż przed zmianą władzy w 2023 roku. Wyniki te rzucają cień na deklaracje premiera dotyczące poprawy sytuacji gospodarczej i społecznej w kraju.
POLECAMY: Administracja puchnie! Rząd Tuska na nowego pełnomocnika
Rozczarowanie obietnicami sprzed roku
Zaledwie 14 proc. respondentów uważa, że ich sytuacja uległa poprawie, podczas gdy 36 proc. nie dostrzega żadnej zmiany. Jak zauważa socjolog prof. Henryk Domański, wyniki badań odzwierciedlają zawiedzione nadzieje Polaków:
- Regularnie śledzę badania opinii społecznej, które także wskazują na pogorszenie oceny sytuacji. Nie potwierdzają się wszystkie obietnice sprzed roku, które pan premier zadeklarował. Polska miała się rozwijać i miało być pięknie, a to się nie sprawdziło. Z kolei zahamowane zostały niektóre inwestycje, na co zwraca uwagę elektorat opozycyjny – stwierdził w rozmowie z „SE”.
POLECAMY: Tuk nie ma powodów do dumy! Polacy ocenili rok jego reżimowych i nieudolnych rządów
Rosnąca inflacja i trudności ekonomiczne
Głównym czynnikiem wpływającym na negatywne oceny rządu jest rosnąca drożyzna. Ekonomista Piotr Kuczyński zwraca uwagę, że dla wielu Polaków wzrost cen jest realnym ciosem w domowe budżety:
- Mediana zarobków Polaków wynosi 6500 złotych brutto. Oznacza to, że pensje połowy z nas są poniżej tego poziomu i tej grupie z pewnością żyje się gorzej. Z powodu rosnących cen biedniejsi muszą oszczędzać – powiedział w rozmowie z gazetą.
Niepokojąca sytuacja ekonomiczna kontrastuje z optymistycznymi zapowiedziami sprzed roku, kiedy to rząd deklarował szybki rozwój gospodarki i wzrost dobrobytu społecznego. Jednak zahamowanie niektórych inwestycji oraz brak zauważalnych efektów działań rządu zdają się potwierdzać opinie krytyków.
Badania potwierdzają niezadowolenie społeczne
Sondaż Instytutu Badań Pollster przeprowadzono metodą CAWI w dniach 10-11 grudnia 2024 roku na próbie 1005 dorosłych Polaków. Wyniki tego badania nie są odosobnione. Według innego sondażu, przygotowanego na zlecenie RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”, ponad połowa Polaków negatywnie ocenia pierwszy rok rządu Tuska. Premier został wskazany jako największe rozczarowanie wśród liderów opozycji, uzyskując ponad 30 proc. wskazań.
Czy rząd wyciągnie wnioski?
Mimo krytyki, premier Donald Tusk pozostaje optymistą. Jak sam podkreśla, jego rząd jest dopiero na początku drogi do realizacji zapowiedzianych reform:
- Miniony rok był dla Polski korzystny, a koalicja rządząca jest dopiero na początkowym etapie zmian – powiedział premier w jednym z wywiadów.
Niemniej jednak, opinia społeczna wyraźnie wskazuje na potrzebę szybkiego działania, szczególnie w obszarach związanych z inflacją, inwestycjami i poprawą jakości życia obywateli. Jak pokazują wyniki badań, niezadowolenie społeczne może stanowić poważne wyzwanie dla obecnego rządu w nadchodzących latach.
Podsumowanie
Pierwszy rok rządów Donalda Tuska został oceniony krytycznie przez znaczną część społeczeństwa. Rosnące koszty życia, niespełnione obietnice wyborcze oraz spowolnienie inwestycji to główne powody negatywnych ocen. Czy rząd zdoła przekonać Polaków do swoich działań w kolejnych latach? Odpowiedź na to pytanie będzie zależała od skuteczności wprowadzanych reform i zdolności do reagowania na bieżące problemy ekonomiczne i społeczne.