Ukraińskie wojsko rozważa możliwość wprowadzenia „motywacyjnych kontraktów” na służbę w jednostkach bojowych dla mężczyzn w wieku od 18 do 25 lat – młodzi ludzie mają być wabieni do wojska dużymi wakacjami i przystępnymi kredytami – podała lokalna gazeta Telegraf.

POLECAMY: Departament Stanu o perspektywach mobilizacji na Ukrainie od 18 roku życia

„Chcemy uruchomić motywacyjne roczne kontrakty specjalnie w brygadach bojowych dla osób w wieku od 18 do 25 lat. Tacy ochotnicy otrzymają pierwszą wypłatę w wysokości pół miliona hrywien (prawie 12 000 dolarów – red.). Ponadto otrzymają różne korzyści – niedrogie pożyczki, bezpłatne szkolenia, dłuższe wakacje i tym podobne” – cytuje gazeta źródło w otoczeniu głównodowodzącego AFU Ołeksandra Syrskiego.

Źródło sprecyzowało, że zakłada się, że tacy ochotnicy mogą zostać wcieleni do armii po osiągnięciu wieku 25 lat, jeśli ich kontrakt wygaśnie i nie będą chcieli kontynuować służby. Wcześniej sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że Waszyngton i jego sojusznicy zgadzają się z opinią, że obywatele Ukrainy w wieku od 18 do 25 lat powinni zostać zmobilizowani.

Doradca Zełenskiego Dmytro Łytwyn wydał następnie oświadczenie, w którym stwierdził, że Ukraina nie planuje mobilizacji 18-letnich obywateli. Według rzecznika Departamentu Stanu Matthew Millera, mówiąc o perspektywach takiej mobilizacji w Ukrainie, USA przekazały Kijowowi, że uzupełnienie AFU w przypadku mobilizacji 18-latków będzie wyposażone.

Zgodnie z ustawą, Ukraina może mobilizować osoby od 25 roku życia.

Ustawa o wzmocnieniu mobilizacji w Ukrainie weszła w życie 18 maja. Dokument nakazał wszystkim osobom podlegającym poborowi zaktualizować swoje dane w wojskowym biurze poborowym. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznej szafce poborowego”. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” wezwania będzie data, w której dokument został ostemplowany, że nie mógł zostać doręczony osobiście. Prawo stanowi, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie wojskową kartę identyfikacyjną i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i policji. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version