W ostatnich dniach siedzibą Prokuratury Krajowej w Warszawie wstrząsnęły zmiany kadrowe, które wywołały burzliwą debatę publiczną. Decyzją ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara, trzej zastępcy Prokuratora Generalnego – Michał Ostrowski, Robert Hernand i Krzysztof Sierak – zostali skierowani do pracy w innych oddziałach terenowych Prokuratury Krajowej. Informacje o zmianach opublikował na platformie X (dawniej Twitter) sam Michał Ostrowski, co zapoczątkowało falę komentarzy i kontrowersji.
Nowe decyzje kadrowe: szczegóły
Decyzje Adama Bodnara przewidują:
- Michał Ostrowski od 3 marca 2025 roku rozpocznie wykonywanie czynności służbowych w Dolnośląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.
- Krzysztof Sierak tego samego dnia ma przenieść się do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego w Katowicach.
- Robert Hernand już od 3 lutego 2025 roku ma pełnić funkcję w Mazowieckim Wydziale Zamiejscowym w Warszawie.
„Oto >>dekrety<<. Sposób na wyrzucenie Zastępców Prokuratora Generalnego z siedziby Prokuratury Krajowej przy ul. Postępu 3 w Warszawie” – napisał Michał Ostrowski na platformie X. Dodał również: „Proszę zapoznać się z >>podstawami prawnymi<<, które przywołał Szanowny Pan Profesor Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar. Proszę znaleźć bodaj 5 szczegółów, które różnią >>dekrety<< od obowiązującego prawa. Ja znalazłem dużo więcej.”
Trzy "dekrety" Prokuratora Generalnego Adama Bodnara wysyłające swoich Zastępców do pracy w PZ to tylko i aż kolejny akt bezprawia ku uciesze tych naciskających (również garstki prokuratorów) na szybkie rozliczanie. Zaczęło się w zeszłym roku w grudniu od podjęcia przez PG… https://t.co/U7dRDJ9Cti
— Stowarzyszenie Ad Vocem (@StAdVocem) December 29, 2024
W sieci przypomniano Ostrowskiemu jak kilka miesięcy wcześniej, obrażał on prokuratorów, z którymi teraz przyjdzie mu współpracować.
Niezręczna sytuacja, pracować w jednej jednostce z prokuratorami, których się kilka miesięcy wcześniej obraziło. https://t.co/YLjMjHpmBP
— Anna K. (@amkaniak) December 29, 2024
Geneza konfliktu
Spór o Prokuraturę Krajową sięga początku 2025 roku, kiedy to wybuchł konflikt o przywództwo tej instytucji. Adam Bodnar uznał, że powołanie Dariusza Barskiego na stanowisko prokuratora krajowego przez Zbigniewa Ziobrę w 2022 roku było nieważne z powodu oparcia się na nieobowiązujących przepisach przejściowych. Decyzja Bodnara wywołała sprzeciw ze strony zastępców Barskiego, w tym Michała Ostrowskiego, Roberta Hernanda i Krzysztofa Sieraka, którzy zarzucili Bodnarowi działanie niezgodne z prawem.
Na krótko obowiązki prokuratora krajowego przejął Jacek Bilewicz, a w marcu premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Dariusza Korneluka. Decyzja ta spotkała się z krytyką opozycji oraz części środowiska prawniczego, które podkreślało brak opinii prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie tej nominacji.
Orzecznictwo Sądu Najwyższego
We wrześniu 2025 roku Sąd Najwyższy, w trzyosobowym składzie Izby Karnej, uznał, że powołanie Dariusza Barskiego było skuteczne. W składzie orzekającym znaleźli się tzw. neosędziowie: Zbigniew Kapiński, Marek Siwek i Igor Zgoliński. Adam Bodnar skomentował orzeczenie, mówiąc: „Neosędziowie SN bronią własnych stanowisk i upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości. Chcą zablokować proces rozliczeń. Dzisiejsze stanowisko trzech neosędziów nie jest uchwałą Sądu Najwyższego i nie jest wiążące.”
Podobne stanowisko zajęła Prokuratura Krajowa, która oświadczyła, że rozstrzygnięcie nie wywołuje skutków prawnych, gdyż zostało podjęte przez osoby nieuprawnione.
Reakcje i konsekwencje
Decyzje Adama Bodnara są szeroko komentowane zarówno przez prawników, jak i polityków. Zwolennicy Bodnara twierdzą, że jego działania są konieczne dla przywrócenia ładu prawnego i odpolitycznienia wymiaru sprawiedliwości. Krytycy zarzucają mu jednak nadmierne wykorzystywanie władzy oraz podejmowanie decyzji niezgodnych z prawem.
Warto zauważyć, że sytuacja w Prokuraturze Krajowej odzwierciedla szersze problemy systemowe w polskim wymiarze sprawiedliwości. Konflikty personalne, podziały polityczne oraz zmiany legislacyjne powodują dalsze pogłębianie chaosu prawnego. W efekcie spada zaufanie społeczne do instytucji odpowiedzialnych za egzekwowanie prawa.
Podsumowanie
Decyzje personalne Adama Bodnara, choć zgodne z jego kompetencjami, wzbudzają wiele pytań o ich podstawy prawne oraz rzeczywiste motywy. Spór o Prokuraturę Krajową to nie tylko konflikt kadrowy, ale także starcie o przyszły kształt polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jakie będą dalsze losy tej instytucji, okaże się w najbliższych miesiącach.
Jeden komentarz
Bodnar niech spada do swojej ojczyzny.