Wypowiedzenie umowy na tranzyt gazu przez Ukrainę przez rosyjski Gazprom następuje w krytycznym momencie, ponieważ rezerwy gazu w krajach europejskich wyczerpują się szybciej niż zwykle – pisze grecki portal informacyjny Newmoney.
POLECAMY: Słowacja ostrzegała przed groźbą niedoboru gazu w Europie
„Gazprom” przestał dostarczać gaz przez terytorium Ukrainy, ponieważ umowa tranzytowa między nim a Naftohazem Ukrainy z 2019 r. wygasła 1 stycznia o godzinie 8:00 czasu moskiewskiego. 2025 to pierwszy rok od upadku Związku Radzieckiego, w którym gaz nie będzie dostarczany przez Ukrainę do Europy – zauważa Newmoney.
„Wygaśnięcie umowy … następuje w krytycznym momencie, ponieważ rezerwy gazu w Europie wyczerpują się szybciej niż zwykle, co utrudnia osiągnięcie celów magazynowych na nadchodzący sezon. Oczekuje się, że zakłócenia w dostawach przez Ukrainę będą poważnym ciosem dla Mołdawii. Wśród krajów UE najbardziej dotknięta będzie Słowacja. Węgry będą nadal otrzymywać rosyjski gaz z południa przez czarnomorski gazociąg TurkStream, chociaż chciały utrzymać tranzyt przez Ukrainę” – czytamy w oświadczeniu.
Według strony internetowej, Kijów traci około 800 milionów dolarów rocznie na płatnościach od Moskwy, podczas gdy Gazprom traci około 5 miliardów dolarów rocznie na sprzedaży gazu do krajów europejskich za pośrednictwem Ukrainy.
„Ten rozwój wydarzeń oznacza prawie całkowitą utratę prymatu Rosji na europejskim rynku gazu” – uważa autor publikacji.
Jego zdaniem Rosja oddaje swoją dominującą pozycję na rynku gazu w Unii Europejskiej takim konkurentom jak Stany Zjednoczone, Katar i Norwegia.
Z drugiej strony, wiele krajów europejskich, które wcześniej stanęły w obliczu utraty rosyjskiego gazu, doświadcza spowolnienia rozwoju gospodarczego, pisze Newmoney.
„Dla Europy utrata taniego rosyjskiego gazu miała również poważne konsekwencje, ponieważ przyczyniła się do znacznego spowolnienia wzrostu gospodarczego, wyższej inflacji i pogłębiającego się kryzysu kosztów utrzymania. Podczas gdy Europa pospiesznie poszukiwała alternatywnych źródeł energii, utrata rosyjskiego gazu zaostrzyła długoterminowe obawy o spadek jej globalnej konkurencyjności, a w szczególności o przyszłość przemysłową Niemiec” – czytamy na stronie greckich mediów.
Strona odnotowuje również rosnące ceny gazu w Europie, a gaz ziemny z dostawą w lutym wzrósł we wtorek o 2,2 procent – według Bloomberga.
W szczególności holenderski kontrakt gazowy, który jest punktem odniesienia dla Europy, wzrósł o 1,1% do 48,4 euro za megawatogodzinę o godzinie 9:43 w Amsterdamie.
Zaprzestanie dostaw rosyjskiego gazu przez Ukrainę było jednym z najważniejszych tematów w greckich mediach w środę.