Inflacja w Polsce wciąż pozostaje kluczowym tematem dla ekonomistów, przedsiębiorców i konsumentów. Według najnowszych prognoz Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG), w najbliższych latach czeka nas stopniowy spadek inflacji, choć nie bez okresowych wzrostów. Jakie są dokładne przewidywania i co oznacza to dla portfeli Polaków?
Inflacja w 2025 roku: Spadek, ale nie od razu
Według raportu IPAG, inflacja konsumencka w 2025 roku osiągnie średnio 4,7 proc., a pod koniec roku spadnie do 4,1 proc. Jednak w pierwszych dwóch kwartałach przyszłego roku procesy inflacyjne ponownie przyspieszą. Kolejny lokalny szczyt inflacji spodziewany jest w marcu 2025 roku, po czym stopa inflacji zacznie stopniowo spadać.
„Powrotu stopy inflacji do pasma wahań wokół celu inflacyjnego należy się spodziewać nie wcześniej niż w 2026 roku” – czytamy w raporcie. Jednocześnie eksperci podkreślają, że prognozy obarczone są dużą dozą niepewności, zwłaszcza w kontekście politycznych decyzji, takich jak ewentualne uwolnienie cen energii w czwartym kwartale 2025 roku.
Globalne ceny surowców energetycznych a inflacja
IPAG zakłada, że w 2025 roku globalne ceny surowców energetycznych będą spadać. To dobra wiadomość dla konsumentów, ponieważ niższe ceny energii mogą przyczynić się do obniżenia kosztów życia. Jednak w raporcie zaznaczono, że decyzje dotyczące uwolnienia cen energii mogą znacząco wpłynąć na dynamikę inflacji pod koniec 2025 roku.
Inflacja w 2024 roku: Podsumowanie
W 2024 roku ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły średnio o 3,6 proc., co oznacza spadek o 7,8 pkt proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Największe wzrosty odnotowano w sektorze edukacji (9,1 proc.), restauracji i hoteli (7,8 proc.) oraz użytkowania mieszkania i nośników energii (5,5 proc.). Z kolei ceny odzieży i obuwia spadły o 0,3 proc., a transportu – o 1,8 proc.
Stopy procentowe: Stabilizacja na razie niezagrożona
W kontekście inflacji kluczowe znaczenie mają decyzje Rady Polityki Pieniężnej (RPP). W ostatnim posiedzeniu RPP podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie.
– Decyzja o stabilizacji stóp procentowych podyktowana jest oczywiście tym, że inflacja pozostaje stale wysoka. Choć wynika to z oddziaływania innych czynników, niezależnych od czynników NBP, to musimy prowadzić politykę pieniężną tak, by nie dopuścić do utrwalenia się inflacji na podwyższonym poziomie – wyjaśnił prezes NBP Adam Glapiński.
Obecne stopy procentowe NBP kształtują się na następującym poziomie:
- stopa referencyjna: 5,75 proc.,
- stopa lombardowa: 6,25 proc.,
- stopa depozytowa: 5,25 proc.,
- stopa redyskontowa weksli: 5,80 proc.,
- stopa dyskontowa weksli: 5,85 proc.
Podsumowanie: Co przyniesie przyszłość?
Prognozy IPAG wskazują, że w najbliższych latach czeka nas stopniowy spadek inflacji, choć nie bez okresowych wzrostów. Kluczowe znaczenie będą miały decyzje polityczne, zwłaszcza te dotyczące cen energii. Warto śledzić kolejne raporty i decyzje RPP, które będą miały bezpośredni wpływ na sytuację ekonomiczną w Polsce.