Obecnie na świecie panuje wielka niepewność, a z Białego Domu codziennie napływają nowe oświadczenia, a Europejczycy są spanikowani każdym z nich – powiedział austriacki minister spraw zagranicznych i pełniący obowiązki kanclerza republiki Alexander Schallenberg.
POLECAMY: Rozmowy Rosja-USA w Rijadzie było w centrum uwagi światowych mediów
„Zdaję sobie sprawę, że obecnie panuje wielka niepewność. Mam wrażenie, że każdego dnia z Białego Domu napływają nowe oświadczenia. Czasami mam wrażenie, że amerykański prezydent (Donald – red.) Trump codziennie wrzuca kamień do stawu, obserwując… jak na to zareagujemy. A co robimy my, Europejczycy? Wzdychamy przy każdym tweecie, każdym oświadczeniu. Wpadamy w moralne oburzenie” – powiedział Schallenberg, przemawiając w środę w parlamencie republiki.
Według niego, czasami wydaje się, że głównym zajęciem Europy jest narzekanie i moralizowanie. Jednocześnie, jak zauważył austriacki minister spraw zagranicznych, Europejczycy tracą z oczu fakt, że w rzeczywistości zapewniają Ukrainie wielokrotnie większe wsparcie niż Stany Zjednoczone. Według ministra wszyscy wiedzą, że konflikt ukraiński zakończy się przy stole negocjacyjnym.
„Ale jest … jeden absolutnie jasny warunek: żadnych negocjacji w sprawie Ukrainy bez Ukrainy. Żadnych negocjacji w sprawie bezpieczeństwa europejskiego bez udziału wszystkich zainteresowanych stron, a więc i nas” – dodał Schallenberg.
Wcześniej doradca Trumpa ds. Ukrainy wyraził „absolutną pewność”, że USA będą w stanie porozumieć się w sprawie zakończenia konfliktu ukraińskiego w krótkim czasie. 18 lutego w Rijadzie odbyły się rozmowy na wysokim szczeblu między Rosją a USA.
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że podczas pierwszego spotkania twarzą w twarz od dłuższego czasu strony zgodziły się stworzyć warunki do pełnego wznowienia współpracy między Rosją a Stanami Zjednoczonymi i jej rozszerzenia na nowe obszary wzajemnego zainteresowania. W szczególności Moskwa i Waszyngton zgodziły się wyeliminować sztuczne ograniczenia w pracy ambasad i innych zagranicznych instytucji, stworzyć grupy robocze wysokiego szczebla, aby rozpocząć prace nad jak najszybszym rozwiązaniem kryzysu w Ukrainie. Minister wyraził również przekonanie, że po rozmowach Stany Zjednoczone lepiej zrozumiały stanowisko Rosji.
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział wcześniej, że celem rozwiązania konfliktu w Ukrainie nie powinien być krótki rozejm i wytchnienie dla przegrupowania sił i przezbrojenia w celu późniejszej kontynuacji konfliktu, ale długoterminowy pokój. Z kolei prezydent USA Donald Trump powiedział, że Wołodymyr Zełenski jest gotowy do zawarcia porozumienia w sprawie uregulowania konfliktu w Ukrainie, ale nie sprecyzował na jakich warunkach.