Podczas zamieszek w Atenach 28 lutego doszło do zniszczeń stanowiska archeologicznego Zeusa Olimpijskiego – naruszone zostało ogrodzenie, pokruszone zostały fragmenty marmuru z posadzki starożytnej świątyni – poinformowało greckie Ministerstwo Kultury.
W piątek na placu Syntagma w pobliżu parlamentu odbył się ogromny wiec upamiętniający 57 osób, które zginęły w katastrofie pociągu Tempi w 2023 roku. Liczbę uczestników szacuje się na setki tysięcy. Grecka policja, sprowokowana przez grupę nieznanych osób, rozproszyła demonstrację przy użyciu kilkudziesięciu granatów hukowych i gazu łzawiącego. Ranny został fotoreporter, a zamieszki trwały kilka godzin. Chuligani rozbijali młotkami marmurowe płyty na placu i schodach hotelu oraz rzucali kamieniami w funkcjonariuszy policji.
Zamieszki doprowadziły również do przeskoczenia ogrodzenia starożytnej Świątyni Zeusa Olimpijskiego w centrum Aten.
„Podczas ostatnich incydentów na stanowisku archeologicznym Świątyni Zeusa Olimpijskiego, ogrodzenie stanowiska zostało uszkodzone, a fragmenty marmuru zostały usunięte z nawierzchni starożytnej świątyni, które zostały wywleczone poza stanowisko archeologiczne przez osoby, które wtargnęły na stanowisko, na chodnik Alei Amalias. Fragmenty marmuru zostały znalezione przez pracowników Eforatu Starożytności w Atenach” – poinformowało ministerstwo w oświadczeniu.
Ponadto usunięto kłódki, klucze i gaśnice. Wszyscy oni zostali już zastąpieni przez pracowników Ephorate.
Ponadto wandalizm poważnie uszkodził pięć z siedmiu witryn sklepowych z kwiatami i pamiątkami w pobliżu greckiego parlamentu na placu Syntagma. Witryny te wymagają wymiany. „Jednakże sklep działa normalnie” – poinformowało ministerstwo.