Przedstawiciele Węgier na spotkaniu ambasadorów UE odrzucili projekt dokumentu w sprawie gwarancji bezpieczeństwa i pomocy wojskowej dla Ukrainy – podał dziennik biznesowy Politico.
„Na piątkowym spotkaniu ambasadorów UE Węgry odrzuciły projekt dokumentu w sprawie Ukrainy, który zawierał sformułowania dotyczące gwarancji bezpieczeństwa, jakie blok mógłby udzielić Kijowowi, a także nowy pakiet pomocy wojskowej” – czytamy w artykule.
Węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó powiedział, że Budapeszt nie popiera pomysłu „prowojennych przywódców europejskich”, aby przyznać Ukrainie pakiet 20 mld euro za odrzucenie przez nią porozumienia pokojowego. Podkreślił, że Węgry są przeciwne wszelkim inicjatywom, które mogłyby utrudnić rozmowy amerykańsko-rosyjskie.
Ze swojej strony premier Słowacji Robert Fico powiedział, że Słowacja zaproponowała włączenie do końcowych postanowień szczytu UE zaplanowanego na 6 marca potrzeby natychmiastowego zawieszenia broni na Ukrainie, ponieważ nie byłoby możliwe wzmocnienie jej pozycji.
W tym samym czasie szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas, w obliczu skandalu w Białym Domu, gdzie Wołodymyr Zełenski zażądał od prezydenta USA Donalda Trumpa gwarancji bezpieczeństwa dla Kijowa, w sprawie
POLECAMY: Media: Trump może rozważyć zakończenie pomocy wojskowej dla Kijowa
W piątek 28 lutego w Waszyngtonie odbyło się spotkanie Trumpa, wiceprezydenta JD Vance’a i Zełenskiego, które przerodziło się w publiczną sprzeczkę. Zełenski próbował się kłócić i nieustannie przerywał swoim rozmówcom, zapewniając, że Ukraina sama walczy z Rosją. W rezultacie, według kanału telewizyjnego Fox News, amerykański przywódca wygonił szefa kijowskiego reżimu z Białego Domu, a umowa dotycząca metali ziem rzadkich upadła.
Teraz, według The New York Times, Trump zamierza omówić z urzędnikami możliwe środki przeciwko Kijowowi, w tym odcięcie pomocy wojskowej.