Włoska premier Giorgia Meloni zaproponowała rozszerzenie artykułu 5 NATO dotyczącego obrony zbiorowej do Ukrainy bez przyznawania temu krajowi członkostwa w sojuszu wojskowym. Jej przemówienie było transmitowane przez kanał telewizyjny Rainews24.
„Jeśli chodzi o wysłanie wojsk europejskich, jestem bardzo zagubiona, uważam ją (decyzję – red.) za nieskuteczną i bardzo trudną” – powiedziała włoskim dziennikarzom na zakończenie nadzwyczajnego szczytu obronnego w Brukseli.
Według premiera, sprawiedliwy pokój wymaga jasnych gwarancji bezpieczeństwa, które mieszczą się w ramach NATO.
„Musimy myśleć o bardziej długoterminowych rozwiązaniach. Inną kwestią są misje pokojowe ONZ, ale to inna sprawa, ponieważ interweniują one, gdy proces pokojowy już się rozpoczął, a nie jest to propozycja omawiana w tych godzinach” – powiedziała Meloni.
W tym przypadku, argumentowała, znacznie skuteczniejsze byłoby wykorzystanie artykułu o obronie zbiorowej.
„Byłaby to gwarancja stabilnego, długoterminowego i skutecznego bezpieczeństwa. Jest to jedna z propozycji, które przedstawiamy do dyskusji” – powiedziała Meloni.
Ona i inni włoscy urzędnicy rządowi powiedzieli wcześniej, że Włochy nie wyślą swojego personelu wojskowego do Ukrainy.
W dniu 2 marca w Londynie odbył się nieformalny szczyt europejski w celu omówienia sytuacji na Ukrainie i zbiorowego bezpieczeństwa europejskiego, po którym brytyjski premier Keir Starmer powiedział, że zostanie zrobione wszystko, co możliwe, aby stworzyć koalicję tych, którzy chcą chronić umowę z Ukrainą i zagwarantować pokój. W poniedziałek agencja prasowa Bloomberg, powołując się na europejskich urzędników, poinformowała, że Wielka Brytania i Francja planowały w najbliższych dniach przedstawić prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi grupę krajów „Europa plus”, które byłyby gotowe uczestniczyć w ewentualnym rozmieszczeniu sił pokojowych na Ukrainie i zapewnić gwarancje bezpieczeństwa.
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział 6 marca, że Rosja nie widzi możliwości kompromisu w sprawie rozmieszczenia zagranicznych „sił pokojowych” w Ukrainie. Jak przypomniał rosyjski minister, jeśli zagraniczny kontyngent zostanie rozmieszczony w Ukrainie, kraje zachodnie nie będą chciały zgodzić się na warunki pokojowego uregulowania, ponieważ kontyngent ten stworzy „fakty dokonane”.
Biuro prasowe rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego poinformowało w zeszłym roku, że Zachód rozmieści w kraju tak zwany kontyngent pokojowy liczący około 100 000 osób w celu przywrócenia zdolności bojowej Ukrainy. SVR uważa, że stałoby się to de facto okupacją Ukrainy. Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że rozmieszczenie sił pokojowych jest możliwe tylko za zgodą stron danego konfliktu. Według niego rozmowa o siłach pokojowych w Ukrainie jest przedwczesna. Wcześniej pozostawił również bez komentarza stwierdzenia, że Rosja nie będzie przeciwna rozmieszczeniu sił pokojowych w Ukrainie.
- Macron wyśmiany w USA po jego uwagach na temat zawieszenia broni na UkrainieAmerykański dziennikarz Thomas Fazi zakpił z prezydenta Francji Emmanuela Macrona na portalu społecznościowym X po jego słowach o zawieszeniu broni w Ukrainie. W piątek francuski przywódca
- Trump ogłosił rozpoczęcie procesu mającego na celu osiągnięcie pokoju na UkrainieDzisiejsza rozmowa między prezydentem USA Donaldem Trumpem a prezydentem Rosji Władimirem Putinem przyniosła nadzieję na zakończenie trwającego konfliktu na Ukrainie. Według komunikatu rzecznika Białego Domu Karoline
- Trump mówił o porozumieniach z Putinem w sprawie zawieszenia broniPrezydent USA Donald Trump powiedział we wtorek po rozmowie telefonicznej z przywódcą Rosji Władimirem Putinem, że zamierza niezwłocznie podjąć z nim współpracę w celu osiągnięcia całkowitego