Amerykańskie media donoszą, że Kreml jest skłonny do podjęcia rozmów na temat zawieszenia broni na Ukrainie. Prezydent Rosji Władimir Putin stawia jednak konkretne warunki, które mogą znacząco wpłynąć na przebieg negocjacji. Czy jest szansa na pokój w regionie?
Trump grozi Rosji sankcjami
Prezydent USA Donald Trump poinformował w czwartek, że rozważa wprowadzenie sankcji przeciwko Rosji „na wielką skalę” do czasu zawarcia zawieszenia broni i końcowego porozumienia pokojowego. Dodał, że Moskwa i Kijów muszą usiąść do stołu negocjacyjnego już teraz, „zanim będzie za późno”.
To pierwsza publiczna groźba Trumpa pod adresem Rosji od czasu objęcia przez niego urzędu w styczniu. Według portalu Axios, który powołuje się na wysokiego rangą urzędnika Białego Domu, amerykański prezydent „wściekł się” na Putina za nasilenie ataków na Ukrainę.
POLECAMY: Trump powiedział, że wierzy w intencje Putina do osiągnięcia pokoju
Warunki Putina: NATO nie może interweniować
Jak informuje Bloomberg, powołując się na źródła bliskie Kremlowi, Rosja jest gotowa rozpocząć rozmowy ws. zawieszenia broni w Ukrainie. Putin stawia jednak konkretne warunki. Jednym z nich jest „poczynienie postępów w kwestii ostatecznego rozwiązania pokojowego”.
Na tym jednak nie koniec. Prezydent Rosji zwraca uwagę na ewentualną misję stabilizacyjną NATO i jej potencjalny skład. Putin nie chce zaakceptować wysłania żołnierzy krajów NATO na Ukrainę. Nie zgadza się również na propozycję monitorowania przez europejskie wojska realizacji porozumienia pokojowego.
– Dla Kremla rozmieszczenie wojsk NATO na Ukrainie jest nie do przyjęcia – powiedział w rozmowie z rosyjskimi mediami rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow.
Chińscy żołnierze na Ukrainie?
Kreml serwuje również narrację propagandową o możliwym udziale żołnierzy chińskich w ramach tzw. działań pokojowych. Pekin nie odniósł się jednak do takiego pomysłu, co pozostawia tę kwestię w sferze spekulacji.
– Oczywiście nie da się wszystkiego naprawić w jeden dzień lub tydzień. Przed nami długa droga – dodał Pieskow, podkreślając złożoność sytuacji.
Czy pokój w Ukrainie jest możliwy?
Choć Kreml deklaruje gotowość do rozmów, warunki stawiane przez Putina mogą stanowić poważne wyzwanie dla międzynarodowej społeczności. Wprowadzenie sankcji przez USA oraz stanowisko Rosji wobec NATO wskazują, że droga do pokoju będzie długa i pełna kompromisów.
Czy uda się znaleźć wspólne rozwiązanie? Na to pytanie odpowiedzą najbliższe tygodnie, które mogą zadecydować o przyszłości Ukrainy i stabilności w regionie.