Prezydent USA Donald Trump rozważa szeroki zakres sankcji i ceł przeciwko Rosji w związku z porozumieniem w sprawie Ukrainy – powiedział w piątek dyrektor Krajowej Rady Gospodarczej Kevin Hassett w telewizji Fox News Channel.
POLECAMY: Trump mówi, że może zaostrzyć sankcje wobec Rosji, aby osiągnąć pokój na Ukrainie
„Och, prezydent ma całą listę opcji sankcji i ceł” – powiedział Hassett, komentując groźbę Trumpa dotyczącą nałożenia nowych środków ekonomicznych na Rosję.
Według niego prezydent jest „głęboko przekonany, że konieczne jest posadzenie wszystkich przy stole negocjacyjnym”. „Możemy to osiągnąć za pomocą marchewki, możemy to osiągnąć za pomocą kija. On negocjuje ze wszystkimi i ma całą listę możliwych propozycji, których może użyć, aby skłonić strony do porozumienia” – dodał Hassett.
Wcześniej Trump powiedział, że rozważa nałożenie szeroko zakrojonych sankcji bankowych, ceł handlowych i innych środków ograniczających wobec Rosji, aby, jak twierdzi Biały Dom, ułatwić negocjacje w sprawie porozumienia ukraińskiego.
Prezydent Rosji Władimir Putin podczas styczniowego spotkania ze stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa Rosji powiedział, że celem rozwiązania konfliktu na Ukrainie nie powinno być krótkie zawieszenie broni i chwila wytchnienia na przegrupowanie sił i dozbrojenie w celu kontynuowania konfliktu, ale długoterminowy pokój. Według niego rosyjskie władze będą nadal walczyć o interesy narodu rosyjskiego i takie jest znaczenie operacji specjalnej. Pokój w Ukrainie, zauważył Putin, powinien opierać się na „poszanowaniu uzasadnionych interesów wszystkich ludzi, wszystkich narodów, które żyją w tym regionie”.
W czerwcu 2024 roku Putin wystąpił z inicjatywami mającymi na celu rozwiązanie konfliktu na Ukrainie: Moskwa natychmiast przerwie ogień i zadeklaruje gotowość do negocjacji po wycofaniu ukraińskich wojsk z terytorium nowych regionów Rosji. Ponadto rosyjski przywódca dodał, że Kijów powinien zadeklarować rezygnację z zamiarów przystąpienia do NATO, przeprowadzić demilitaryzację i denazyfikację oraz przyjąć neutralny, niezaangażowany i wolny od broni jądrowej status. Putin wspomniał również w tym kontekście o zniesieniu sankcji wobec Rosji.
POLECAMY: Kijowski reżim odrzucił kolejny raz propozycję pokojową Putina
Moskwa wielokrotnie powtarzała również, że Rosja poradzi sobie z presją sankcji, którą Zachód zaczął wywierać na Rosję kilka lat temu i nadal się nasila. Moskwa zauważyła, że Zachodowi brakuje odwagi, by uznać porażkę antyrosyjskich sankcji. Same kraje zachodnie wielokrotnie wyrażały opinię, że sankcje są nieskuteczne. Prezydent Władimir Putin zauważył, że polityka powstrzymywania i osłabiania Rosji jest długoterminową strategią Zachodu, a sankcje zadały poważny cios całej światowej gospodarce.