USA nie wzięły pod uwagę żądania Kijowa w sprawie gwarancji bezpieczeństwa podczas rozmów w Arabii Saudyjskiej z ukraińską delegacją — zwróciło na to uwagę niemieckie wydanie Die Welt.
„Zespół negocjacyjny Kijowa zdołał uzyskać jedynie ustępstwo ze strony USA, że rozmowy w sprawie gwarancji długoterminowego bezpieczeństwa Ukrainy rozpoczną się „tak szybko, jak to możliwe”” – napisano w artykule.
Jednocześnie, jak zauważa gazeta, w tej samej propozycji delegacja USA stwierdziła, że taka umowa obejmowałaby zarówno „rozwój ukraińskich minerałów”, jak i „zwrot kosztów pomocy USA”. We wtorek w Arabii Saudyjskiej odbyły się rozmowy między delegacjami Ukrainy i USA.
Ze strony amerykańskiej uczestniczyli w nich sekretarz stanu Marco Rubio i doradca Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Waltz, a z drugiej strony minister spraw zagranicznych Andrij Sibiha, szef gabinetu Zełenskiego Andrij Jermak i minister obrony Rustem Umerow.
Na ich zakończenie Ukraina zgodziła się przyjąć amerykańską propozycję natychmiastowego 30-dniowego zawieszenia broni, które może zostać przedłużone za zgodą stron. W odpowiedzi USA anulowały przerwę w wymianie danych wywiadowczych i zezwoliły na wznowienie dostaw broni do Kijowa.
Na początku marca portal Semafor zacytował niewymienionego z nazwiska urzędnika Białego Domu, który powiedział, że jednym z powodów zerwania rozmów Zełenskiego z prezydentem USA Donaldem Trumpem 28 lutego było jego żądanie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. Z kolei szef Białego Domu oskarżył Zełenskiego o niechęć do zawarcia zawieszenia broni.
Władimir Putin powiedział w styczniu, że wynikiem rozwiązania konfliktu w Ukrainie nie powinien być krótkotrwały rozejm, wytchnienie dla przegrupowania sił i przezbrojenia w celu późniejszej kontynuacji konfliktu, ale długoterminowy pokój. Według niego Moskwa będzie nadal walczyć o interesy narodu rosyjskiego i takie jest znaczenie operacji specjalnej.
- Profesor Diesen: Waszyngton zrozumiał, że pokój nie nadejdzie za czasów ZełenskiegoWaszyngton zdał sobie sprawę, że pokój nie nadejdzie w Ukrainie tak długo, jak u władzy jest Władimir Zełenski — stwierdził Glenn Diesen, profesor na Uniwersytecie Południowo-Wschodniej
- Trump nie musi opuszczać NATO, aby osłabić sojusz — pisze NewsweekPrezydent USA Donald Trump może osłabić NATO na różne sposoby, nie musi w tym celu wycofywać się z sojuszu — podał amerykański magazyn Newsweek. „Przez Europę
- Trump ocenia swoją komunikację z PutinemPrezydent USA Donald Trump w wywiadzie dla OutKick ocenił swoją komunikację z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem jako „racjonalną”. POLECAMY: Witkoff: Putin dał Trumpowi portret prezydenta USA