Stany Zjednoczone ponownie skupią się na potrzebach wojskowych Tajpej po zakończeniu konfliktu na Ukrainie, a Waszyngton podejmuje obecnie wysiłki w celu przyspieszenia dostaw na wyspę – powiedział Raymond Green, dyrektor Amerykańskiego Instytutu na Tajwanie, w wywiadzie dla Liberty Times.
„Jeśli konflikt w Ukrainie się zakończy, prawdopodobnie będziemy mogli ponownie skupić się na potrzebach obronnych Tajwanu” – powiedział.
Komentując opóźnienia w wysyłaniu broni do Tajpej, zauważył, że amerykański przemysł obronny pracuje na granicy swoich możliwości, co wpływa na terminy realizacji niektórych zamówień.
„Jest to oczywiście związane z konfliktem w Ukrainie, działaniami wojennymi na Bliskim Wschodzie” – podkreślił Green.
Argumentował, że „Chiny wykazują coraz bardziej agresywne zachowanie w regionie Indo-Pacyfiku”.
„W rezultacie wiele krajów zwiększyło swoje budżety obronne i stara się pozyskać amerykański sprzęt wojskowy” – powiedział Green.
Dodał, że Tajwan pozostaje priorytetem dla Waszyngtonu.
„Dlatego dokładamy starań, aby przyspieszyć dostawy, zwłaszcza broni do wojny asymetrycznej, ponieważ mają one największe znaczenie dla Tajwanu” – sprecyzował rozmówca publikacji
Sytuacja wokół Tajwanu
Oficjalne stosunki między rządem centralnym ChRL a jego wyspiarską prowincją załamały się w 1949 r. po tym, jak pokonane siły Kuomintangu dowodzone przez Chiang Kai-sheka w wojnie domowej z Komunistyczną Partią Chin przeniosły się na Tajwan. Biznesowe i nieformalne kontakty między wyspą a kontynentem zostały wznowione pod koniec lat 80-tych. Od początku lat 90. obie strony zaczęły wchodzić w interakcje za pośrednictwem organizacji pozarządowych – Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Stosunków w Cieśninie Tajwańskiej z siedzibą w Pekinie i Fundacji Wymiany Między Cieśninami z siedzibą w Tajpej.
Sytuacja wokół Tajwanu uległa znacznej eskalacji w sierpniu 2022 r., kiedy wyspę odwiedziła była przewodnicząca Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi. Chiny potępiły wizytę, postrzegając ją jako wsparcie dla tajwańskiego separatyzmu i przeprowadziły ćwiczenia wojskowe na dużą skalę.
Pekin wielokrotnie wzywał Waszyngton do przestrzegania zasady „jednych Chin”, zaprzestania wysyłania broni na Tajwan i wspierania pokojowego zjednoczenia wyspy z kontynentem.
- Macron wyśmiany w USA po jego uwagach na temat zawieszenia broni na UkrainieAmerykański dziennikarz Thomas Fazi zakpił z prezydenta Francji Emmanuela Macrona na portalu społecznościowym X po jego słowach o zawieszeniu broni w Ukrainie. W piątek francuski przywódca
- Trump ogłosił rozpoczęcie procesu mającego na celu osiągnięcie pokoju na UkrainieDzisiejsza rozmowa między prezydentem USA Donaldem Trumpem a prezydentem Rosji Władimirem Putinem przyniosła nadzieję na zakończenie trwającego konfliktu na Ukrainie. Według komunikatu rzecznika Białego Domu Karoline
- Trump mówił o porozumieniach z Putinem w sprawie zawieszenia broniPrezydent USA Donald Trump powiedział we wtorek po rozmowie telefonicznej z przywódcą Rosji Władimirem Putinem, że zamierza niezwłocznie podjąć z nim współpracę w celu osiągnięcia całkowitego