Od 1 kwietnia Polska oficjalnie przejmie obowiązki związane z ochroną przestrzeni powietrznej nad państwami bałtyckimi w ramach misji NATO Baltic Air Policing. To strategiczne posunięcie ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie, szczególnie w kontekście rosnących zagrożeń ze strony Rosji. O szczegółach inicjatywy poinformował w czwartek minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas spotkania z szefową MON Litwy Dovile Sakaliene.
Wspólna strategia Polski i Litwy: Uwspólnienie algorytmów postępowania
Podczas konferencji prasowej w Warszawie minister Kosiniak-Kamysz podkreślił, że Polska i Litwa aktywnie współpracują w ramach różnych inicjatyw NATO, zwłaszcza tych dotyczących Morza Bałtyckiego. Jednym z kluczowych projektów jest misja Baltic Sentry, która ma na celu koordynację działań w przypadku zagrożeń dla infrastruktury krytycznej lub ataków terrorystycznych.
– To była jedna z pierwszych propozycji pani minister – żebyśmy uwspólnili algorytm postępowania dla państw nadbałtyckich, w tym państw skandynawskich – powiedział wicepremier. Jak dodał, współpraca ta ma na celu zapewnienie szybkiej i skutecznej reakcji na potencjalne zagrożenia.
Wzmocnienie misji Baltic Sentry i wsparcie międzynarodowe
Minister Kosiniak-Kamysz zapowiedział również dalsze działania na rzecz wzmocnienia misji Baltic Sentry. Na forum NATO pomysł, aby Morze Bałtyckie chroniły również państwa spoza regionu, spotkał się z pozytywnym odzewem, m.in. ze strony Belgii, Holandii i Francji. To międzynarodowe wsparcie ma kluczowe znaczenie dla stabilności regionu.
Polskę i Litwę łączy także inicjatywa Tarcza Wschód oraz Bałtycka Linia Obrony. Wicepremier przypomniał, że Parlament Europejski uznał te wzmocnienia za strategiczne, co potwierdza ich znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy.
Zagrożenie ze strony Rosji: Reakcja Polski i NATO
W kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej minister Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę na rosnące zagrożenie ze strony Rosji. 7 marca br. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o intensywnej aktywności lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, które przeprowadzało uderzenia na obiekty na zachodzie Ukrainy. W odpowiedzi Polska i sojusznicy rozpoczęli operowanie w przestrzeni powietrznej, aby zapewnić bezpieczeństwo.
W nocy z czwartku na piątek Ukraina ogłosiła stan wysokiej gotowości powietrznej po tym, jak rosyjskie wojska wystrzeliły rakiety manewrujące Kalibr z Krymu. Te wydarzenia podkreślają konieczność stałej czujności i współpracy w ramach NATO.
Wspólna odpowiedzialność za bezpieczeństwo regionu
Jak podkreślił minister Kosiniak-Kamysz, współpraca Polski i Litwy pokazuje wspólną strategię i odpowiedzialność za bezpieczeństwo regionu. Przejęcie przez Polskę obowiązków związanych z ochroną przestrzeni powietrznej nad państwami bałtyckimi to kolejny krok w kierunku wzmocnienia obrony NATO w tym newralgicznym obszarze.
- Polskie pierogi podbijają Słowację! W Biedronce ustawiają się tłumyEkspansja sieci Biedronka na Słowację stała się faktem. 5 marca 2025 roku otwarto pierwszy sklep w miejscowości Miloslavov, niedaleko Bratysławy. Już po kilku tygodniach działalności widać,
- Mieszkania stoją puste, a chętnych brak. Sprzedający mówią o powodach i „oglądaczach”W Polsce, pomimo narastającego deficytu mieszkaniowego, aż 12% lokali mieszkalnych pozostaje niezamieszkanych, co przekłada się na około 1,86 miliona pustostanów. Paradoksalnie, w obliczu braku około 2
- Brutalne zabójstwo żony i córek. Neosąd w Poznaniu skazał Ukraińca na dożywocieW poniedziałek Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał 44-letniego Serhija T., obywatela Ukrainy, na karę dożywotniego pozbawienia wolności za zabójstwo swojej żony oraz dwóch córek. Wyrok nie