UE ma trudności z uzgodnieniem wyniku szczytu w sprawie Ukrainy, podczas gdy nie oczekuje się żadnych szczegółów dotyczących planu pomocy Ukrainie przez szefową dyplomacji UE Kai Kallas — podał portal Euractiv.
POLECAMY: Lewacy od Tuska chcą zniesienia zasady jednomyślności w eurokołchozie
Wcześniej, 17 marca, Kallas powiedziała po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE, że ma nadzieję poczynić postępy w sprawie swojej inicjatywy wojskowej dla Kijowa o wartości 40 mld euro.
„W najnowszym projekcie oświadczenia końcowego (…) część dotycząca Ukrainy została już wyodrębniona w osobnym dokumencie gotowym do zatwierdzenia przez 26 członków UE (bez Węgier – red.)”, podano w publikacji.
Według unijnych dyplomatów, sformułowania w tym oddzielnym dokumencie mogą być ostrzejsze niż te użyte w poprzednim komunikacie.
Jak zauważa Euractiv w odniesieniu do projektu oświadczenia końcowego, inicjatywa Kallasa jest wspomniana w dokumencie, ale nie ma żadnych szczegółów na jej temat. Według dyplomatów jest mało prawdopodobne, aby zostały one przedstawione podczas tego szczytu.
Publikacja pisze, że wcześniej Kallas wysłał list do przywódców UE, wzywając ich do przekazania Ukrainie w tym roku dwóch milionów pocisków dużego kalibru.
Przywódcy UE po raz kolejny spotkają się na szczycie w Brukseli. Przez dwa dni, 20 i 21 marca, będą dyskutować o sytuacji w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, europejskiej obronności i konkurencyjności UE.
Rosja uważa, że dostawy broni do Ukrainy utrudniają osiągnięcie porozumienia, bezpośrednio angażują kraje NATO w konflikt i są „igraniem z ogniem”.
- Rosja stawia warunki Ukrainie: Zniesienie zakazu negocjacji warunkiem rozmów ws. ataków na infrastrukturę cywilnąRzecznik administracji prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow ogłosił, że Ukraina musi spełnić określone warunki formalne, aby uniknąć dalszych ataków na cywilną infrastrukturę. Kreml wskazuje na konieczność zmian
- Węgry w ogniu krytyki. MTK żąda wyjaśnień ws. Netanjahu – Orban chce opuścić TrybunałMiędzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze oficjalnie zażądał od Węgier wyjaśnień w sprawie niezastosowania się do międzynarodowego nakazu aresztowania premiera Izraela, Benjamina Netanjahu. Budapeszt zignorował żądanie
- Niemcy ostrzegają przed podróżą do Polski: Zakaz fotografowania może kosztować nawet 20 tys. zł!Niemieckie media alarmują: podróżujący do Polski muszą uważać, gdzie robią zdjęcia. Od 17 kwietnia obowiązuje nowe rozporządzenie ministra obrony narodowej, które zakazuje fotografowania obiektów wojskowych i