Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez media, prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę azylową, która umożliwi czasowe zawieszenie prawa do składania wniosków o azyl. Decyzja ta zapadła mimo wcześniejszych krytycznych uwag ze strony głowy państwa dotyczących założeń nowych przepisów.
Premier Tusk apeluje, prezydent Duda decyduje
Przed wylotem na unijny szczyt w Brukseli, premier Donald Tusk zaapelował do prezydenta Dudy o jak najszybsze podpisanie ustawy. – Chciałbym gorąco zaapelować do pana prezydenta, aby złożył jak najszybciej, najlepiej dzisiaj, podpis pod ustawą, która umożliwi nam czasowe zawieszenie prawa składania wniosków o azyl – powiedział Tusk w czwartek.
Jak wynika z informacji uzyskanych przez dziennikarza RMF FM, prezydent podjął już decyzję i zamierza podpisać ustawę. Jednak słowa premiera miały podobno zirytować głowę państwa.
Gotowość służb do działania
Po apelu premiera głos zabrał również szef MSWiA, Tomasz Siemoniak. Na platformie X napisał, że „ustawa daje służbom państwowym skuteczniejsze narzędzia walki z nielegalną migracją, a Straż Graniczna i MSWiA są gotowe do natychmiastowego działania”. Dodał także, że „nie ma czasu do stracenia”.
Prezydent krytykował, ale podpisuje
Warto przypomnieć, że w październiku 2024 roku, podczas orędzia wygłoszonego w Sejmie, prezydent Duda wyraził swoje obawy dotyczące ustawy. – Zapowiedź premiera z ostatnich dni dotycząca nieprzyznawania azylu politycznego nie posłuży uszczelnieniu naszej granicy i ograniczeniu nielegalnej migracji. Za to wszystko wskazuje na to, że uniemożliwi przedstawicielom np. białoruskiej opozycji politycznej schronienie w Polsce – mówił wówczas Duda.
Prezydent podkreślił również, że Polska ma wielowiekową tradycję wspierania dążeń wolnościowych innych narodów. – Polska była i jest i mam nadzieję, będzie krajem wolności i solidarności – zaznaczył.
Co dalej z ustawą?
Decyzja prezydenta o podpisaniu ustawy azylowej budzi mieszane uczucia. Z jednej strony nowe przepisy mają wzmocnić kontrolę nad nielegalną migracją, z drugiej – budzą obawy o ograniczenie możliwości udzielania schronienia osobom prześladowanym politycznie.
Czy ustawę uda się wdrożyć bez negatywnych konsekwencji dla wizerunku Polski jako kraju otwartego na potrzebujących? Czas pokaże.
- Masz w domu klimatyzację? Możesz odzyskać pieniądze tylko do 30 kwietniaZbliżający się termin rozliczeń podatkowych to nie tylko czas obowiązków, ale również ostatnia szansa na skorzystanie z ulg, które mogą znacząco zmniejszyć należny podatek. Osoby z
- „Stalinowskie metody”. Piotr Woźniak wyrzucony z Lewicy za poparcie obniżki składek zdrowotnychPiotr Woźniak, dotychczasowy senator Lewicy, został usunięty z klubu parlamentarnego tej partii. Decyzja zapadła po tym, jak polityk poparł ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Sprawa
- „Prorosyjskie myślenie”. Ambasador Ukrainy ostro odpowiada Leszkowi MillerowiByły premier Polski Leszek Miller wzbudził ogromne emocje swoją wypowiedzią na temat konieczności oddania Krymu Rosji w zamian za pokój. Jego słowa spotkały się z ostrą