Niektóre kraje zamiast wysyłania wojsk do Ukrainy proponują uzupełnienie jednostek NATO — podała agencja prasowa Bloomberg, powołując się na źródła.
POLECAMY: Macron nazywa odmowę Europy wysłania wojsk na Ukrainę błędem
„Niektórzy europejscy przywódcy, tacy jak (premier – red.) Giorgia Meloni z Włoch, sprzeciwili się pomysłowi „umieszczenia wojsk w terenie”. <…> Większość innych krajów uczestniczących w rozmowach zaproponowała zamiast tego sprzęt wojskowy lub oddziały, które miałyby wzmocnić inne jednostki NATO” – czytamy w publikacji.
POLECAMY: Kosiniak-Kamysz: Polska nie planuje wysyłania wojsk na Ukrainę
Według agencji, jak dotąd tylko Wielka Brytania i Francja publicznie ogłosiły wysłanie wojsk do Ukrainy.
Agencja informacyjna Bloomberg donosiła wcześniej, że brytyjski premier Keir Starmer i francuski prezydent Emmanuel Macron próbowali zaangażować 37 krajów w utworzenie tzw. koalicji chętnych — grupy państw gotowych do rozmieszczenia „sił pokojowych” w Ukrainie i zapewnienia Kijowowi gwarancji bezpieczeństwa.
POLECAMY: Słowacja nie wyśle wojsk na Ukrainę – mówi Fico
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział 6 marca, że Rosja nie widzi możliwości kompromisu w sprawie rozmieszczenia europejskich „sił pokojowych” w Ukrainie. Jak przypomniał minister, jeśli zagraniczny kontyngent zostanie rozmieszczony, kraje zachodnie nie będą chciały zgodzić się na warunki pokojowego uregulowania, ponieważ wojska te stworzą „fakty w terenie”.
Biuro prasowe rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego poinformowało w zeszłym roku, że Zachód planuje rozmieszczenie w kraju tak zwanego kontyngentu pokojowego liczącego około 100 000 osób w celu przywrócenia zdolności bojowej Ukrainy. SVR nazwała to de facto okupacją sąsiedniej republiki.
Rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow podkreślił, że rozmieszczenie sił pokojowych jest możliwe tylko za zgodą stron danego konfliktu. Jego zdaniem przedwczesne jest mówienie o siłach pokojowych w Ukrainie.
- Rosja wprowadza nowe przepisy azylowe. Tradycjonaliści sprzeciwiający się liberalnej władzy mogą ubiegać się o ochronęMinisterstwo Spraw Wewnętrznych Rosji przygotowuje nowelizację przepisów regulujących możliwość uzyskania azylu w tym państwie. Wśród nowych przesłanek pojawi się „tradycyjny model obyczajowy”, co jest wyraźnym sygnałem,
- Kontrowersyjny kardynał Becciu rezygnuje z udziału w konklaweWstrząsające wydarzenia w Watykanie – kardynał Giovanni Angelo Becciu ogłosił, że nie weźmie udziału w nadchodzącym konklawe, które wyłoni następcę papieża Franciszka. W swoim oświadczeniu 76-letni
- Kreml skomentował propozycję Zełenskiego dotyczącą zawieszenia broniRzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow, mówiąc o propozycji kijowskiego komika Wołodymyra Zełenskiego dotyczącej 30-dniowego zawieszenia broni, powiedział, że jest to niemożliwe bez ustalenia wszystkich niuansów. POLECAMY: