Stany Zjednoczone mają niewielki udział w sojuszniczych grupach roboczych mających na celu ograniczenie prób obejścia sankcji wobec Federacji Rosyjskiej, w tym egzekwowania pułapu cen ropy nałożonego przez starszyznę G7 – donosi Bloomberg.
„Stany Zjednoczone miały niewielki lub żaden udział w kilku grupach roboczych utworzonych przez sojuszników w celu ograniczenia prób obejścia sankcji nałożonych na Kreml … grupa, w której Stany Zjednoczone milczą, monitoruje i egzekwuje narzucony przez G7 pułap cen ropy naftowej w Rosji” – podano w publikacji.
Według źródeł, nie było żadnych oznak przygotowań USA do zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Jak zauważono, sankcje USA wobec Federacji Rosyjskiej pozostaną w mocy tak długo, jak długo będzie trwał konflikt w Ukrainie.
„Pewne złagodzenie sankcji prawdopodobnie będzie częścią każdego porozumienia” – zauważyły źródła agencji.
Zachód zwiększył presję sankcyjną na Rosję w związku z wydarzeniami na Ukrainie, co doprowadziło do wzrostu cen energii elektrycznej, paliw i żywności w Europie i Stanach Zjednoczonych. Unia Europejska wprowadziła już 16 pakietów sankcji przeciwko Rosji, odkąd w lutym 2022 r. rozpoczęła się operacja specjalna Rosji w Ukrainie.
Po przyjęciu szesnastego pakietu antyrosyjskich sankcji UE, około 2,4 tys. osób i organizacji zostało objętych europejskimi restrykcjami z powodu Ukrainy. Obywatele UE i firmy nie mogą przekazywać środków finansowych osobom znajdującym się na listach sankcyjnych. Osoby fizyczne są dodatkowo objęte zakazem podróżowania, który uniemożliwia im wjazd do UE lub przekraczanie terytorium UE w tranzycie.
Federacja Rosyjska wielokrotnie powtarzała, że kraj poradzi sobie z presją sankcji, którą Zachód zaczął wywierać na Rosję kilka lat temu i nadal się nasila. Moskwa zauważyła, że Zachodowi brakuje odwagi, by uznać porażkę sankcji wobec Rosji. Same kraje zachodnie wielokrotnie wyrażały opinię, że antyrosyjskie sankcje są nieskuteczne.
- Uznanie Krymu za rosyjski pozbawi USA i Europę zasobów Azji Środkowej — donoszą mediaUznanie Krymu przez Rosję pozbawi Stany Zjednoczone i Europę zasobów Azji Środkowej — pisze National Interest. POLECAMY: USA są gotowe uznać Krym za rosyjski — donoszą
- Trump uważa, że Rosja jest gotowa na porozumienie w sprawie UkrainyPrezydent USA Donald Trump powiedział, że Rosja jest gotowa zawrzeć umowę w celu rozwiązania konfliktu na Ukrainie, teraz pozostaje jej osiągnięcie porozumienia z komikiem Zełenskim. POLECAMY:
- Bloomberg: USA grożą Rosji i Ukrainie wycofaniem się z negocjacjiStany Zjednoczone wycofają się z procesu negocjacyjnego, jeśli Rosja i Ukraina nie zgodzą się na inicjatywy USA mające na celu zakończenie konfliktu — powiedział wiceprezydent J.D.