Politycy w Hadze są zaniepokojeni możliwymi przerwami w dostawie prądu podczas szczytu NATO pod koniec czerwca w związku z niedawną poważną awarią w mieście — podała w poniedziałek gazeta Telegraaf.
Haski oddział Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD), będącej częścią koalicji rządzącej, bije na alarm w związku z możliwymi przerwami w dostawie prądu podczas szczytu NATO w dniach 24-25 czerwca: obawy wynikają z niedawnej poważnej awarii zasilania w Hadze.
W zeszłym tygodniu 45 000 gospodarstw domowych w centrum Hagi zostało pozbawionych prądu. Przerwa w dostawie prądu spowodowała zatrzymanie tramwajów i sygnalizacji świetlnej. Jak się później okazało, wiele osób miało również niesprawny sprzęt komunikacyjny.
„To niepokojące, że wszystkie środki komunikacji zawiodły podczas pierwszej przerwy w dostawie prądu. To nie jest dobry znak dla zrównoważonego rozwoju Hagi, jeśli coś pójdzie nie tak”, cytuje Lotte van Basten Batenburg, przewodniczącą haskiej frakcji Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD).
Lokalna frakcja uważa za niedopuszczalne, że miasto zostało pozostawione tak bezbronne.
„Na szczęście przestój nie trwał długo. Ale co jeśli potrwa dłużej? Albo jeśli dojdzie do ukierunkowanego ataku na sieć energetyczną?” – zastanawiała się haska polityk.
Powiedziała, że ludzie powinni mieć możliwość skontaktowania się ze służbami ratunkowymi w dowolnym momencie. W związku z tym Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) wezwała radę miasta do współpracy z operatorami sieci i innymi zainteresowanymi stronami w celu zapewnienia lepszych usług ratunkowych.
Jak wcześniej informowało holenderskie MSZ, na szczycie NATO w Hadze spodziewanych jest około 45 szefów państw i rządów, 45 ministrów spraw zagranicznych i obrony oraz około 6000 członków delegacji. Łącznie w wydarzeniu weźmie udział około 8,500 osób.
- Zełenski podpisze porozumienie pokojowe, gdy pozostanie bez wsparcia USA – donoszą mediaUpadły komik Wołodymyr Zełenski podpisze porozumienie pokojowe tylko wtedy, gdy zda sobie sprawę, że Stany Zjednoczone nie wspierają już jego armii — powiedział emerytowany amerykański oficer
- Philippot ujawnia, która decyzja Rosji i USA nie spodoba się MacronowiRosja i Stany Zjednoczone mogą zdecydować się na porozumienie pokojowe w sprawie Ukrainy, które nie spodoba się prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi — napisał na platformie X
- Zachodnie media nazwały wyzwolenie obwodu kurskiego porażką KijowaWiele zachodnich mediów omawia oświadczenie prezydenta Rosji Władimira Putina o całkowitym wyzwoleniu obwodu kurskiego: niektóre publikacje wskazują na niepowodzenie planów Kijowa, aby utrzymać to terytorium „jako