Przesłuchanie wieloletniej współpracownicy PiS Barbary Skrzypek przez prok. Ewę Wrzosek wywołało lawinę komentarzy i kontrowersji. Do sprawy odniósł się rzecznik praw obywatelskich prof. Marcin Wiącek, a politycy PiS, w tym Jarosław Kaczyński, sugerują związek między przesłuchaniem a nagłą śmiercią kobiety.
POLECAMY: Pisowscy politycy wykorzystują śmierć Barbary Skrzypek do rozgrywek politycznych. Wrzosek reaguje
Co wydarzyło się przed śmiercią Barbary Skrzypek?
Barbara Skrzypek zmarła 15 marca, zaledwie trzy dni po przesłuchaniu w prokuraturze. Według śledczych przyczyną śmierci był zawał serca. Pogrzeb 66-letniej współpracownicy PiS odbył się 22 marca w Gorlicach.
W przesłuchaniu, oprócz prok. Wrzosek, uczestniczyli mecenasi Jacek Dubois i Krystian Lasik. Protokół z czynności został ujawniony we wtorek (18 marca). Prokuratura podkreśla, że Skrzypek i jej pełnomocnik nie zgłaszali zastrzeżeń co do przebiegu przesłuchania, które – jak zapewnia Wrzosek – odbyło się w „przyjaznej atmosferze”.
Dlaczego przesłuchanie wzbudza kontrowersje?
Skrzypek została wezwana w sprawie tzw. dwóch wież – niedoszłej budowy wieżowców w Warszawie przez spółkę Srebrna. Po jej śmierci politycy PiS oskarżyli prokuraturę o nieludzkie traktowanie świadka. Prokuratura Okręgowa w Warszawie oraz Wrzosek zapowiedzieli kroki prawne wobec osób sugerujących związek między przesłuchaniem a zgonem kobiety.
Prokurator Wrzosek, znana z krytycznego stosunku do PiS, wystąpiła o ochronę policyjną, twierdząc, że otrzymuje liczne groźby karalne.
Reakcje władz: Prezydent Duda i RPO interweniują
Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do RPO Marcina Wiącka o wyjaśnienie działań prokuratury i wysłał list w tej sprawie do premiera Donalda Tuska. Szef rządu odpowiedział na platformie X:
„Przywrócenie rządów prawa po ośmiu latach bezprawia, za które jest Pan współodpowiedzialny, było i jest głównym celem mojego rządu. A czasy, kiedy prezydent, premier czy prezes partii wpływali na losy śledztw, minęły. Proszę się do tego jakoś przyzwyczaić”.
Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek odniósł się do sprawy w TVN24, wskazując na „bardzo dyskusyjny” przepis, który pozwala na niedopuszczenie pełnomocnika do przesłuchania.
– Od 2014 roku kolejni rzecznicy praw obywatelskich apelują o jego zmianę, bo to jest przepis, który jest bardzo wątpliwy konstytucyjnie – podkreślił Wiącek.
Ombudsman dodał, że wystąpił do prokuratora krajowego o wyjaśnienie, czy prawa świadka były respektowane. Po zapoznaniu się z protokołem stwierdził jednak: „uważam, że nie mam zastrzeżeń do przebiegu tej czynności”.
Czy śmierć Barbary Skrzypek zmieni prawo?
Sprawa może stać się impulsem do zmian w przepisach dotyczących przesłuchań świadków. Wątpliwości RPO co do konstytucyjności obecnych regulacji wskazują, że debata na ten temat będzie kontynuowana.
Tymczasem prokuratura utrzymuje, że postępowanie wobec Barbary Skrzypek było zgodne z prawem, a jej śmierć nie ma związku z czynnościami śledczymi.
- „Ja tego nie będę słuchał!” Trzaskowski nie wytrzymał starcia z Braunem i odszedł od mównicyW poniedziałkowym starciu kandydatów na prezydenta w debacie organizowanej przez „Super Express” doszło do ostrej wymiany zdań między Rafałem Trzaskowskim a Grzegorzem Braunem. Napięcie sięgnęło zenitu,
- „Antysemicki ściek”. Antypolska lewaczka Biejat oburzona na Brauna za słowa prawdy, które ją boląW poniedziałkowej debacie prezydenckiej zorganizowanej przez „Super Express” doszło do ostrej wymiany zdań między kandydatami. Magdalena Biejat z Lewicy ostro skrytykowała słowa Grzegorza Brauna, określając je
- Maciak podziwia Putina podczas debaty prezydenckiejKandydat na prezydenta Polski Maciej Maciak powiedział, że podziwia prezydenta Rosji Władimira Putina POLECAMY: Braun vs Zandberg: Ostry spór o Putina podczas debaty prezydenckiej „Tak, tak.