Jak wynika z nieoficjalnych doniesień, Hiszpania, Włochy i Francja odrzucają plan Komisji Europejskiej dotyczący dozbrojenia UE. Władze tych krajów sprzeciwiają się inicjatywie Rearm Europe, zaproponowanej na początku marca przez przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen – informuje Politico, powołując się na źródła.
POLECAMY: Zbrodniarka wojenna von der Leyen przedstawia plan ponownego uzbrojenia UE
Dlaczego trzy kraje UE mówią „nie”?
Według publikacji Madryt, Rzym i Paryż „odrzucają plan Komisji Europejskiej, aby zwiększyć wydatki na obronę tanimi pożyczkami, obawiając się, że zwiększy to ich i tak już duże zadłużenie”. Wysoki rangą dyplomata UE cytowany w artykule przyznał, że „niektóre kraje mają poważne wątpliwości co do wykonalności lub nawet możliwości zadłużania się na takich poziomach”.
Ten impas oznacza zablokowanie długo zapowiadanego przez Brukselę programu, który miał zmobilizować fundusze na inwestycje w europejską obronność.
Czym jest plan Rearm Europe?
4 marca Ursula von der Leyen przedstawiła pięciopunktowy plan dozbrojenia Europy, który ma zgromadzić nawet 800 mld euro na cele obronne. W jego skład wchodzi m.in.:
- pakiet pożyczek o wartości 150 mld euro (m.in. na obronę przeciwlotniczą),
- możliwość wykorzystania środków z polityki spójności.
KE zamierzała pozyskać te środki na rynkach kapitałowych, a następnie przekazać je państwom członkowskim w formie pożyczek – pod warunkiem, że zostaną przeznaczone na zakup broni w Europie. Część z tych funduszy mogłaby też wesprzeć produkcję uzbrojenia dla Ukrainy.
Polska już przekierowuje środki na obronność
We wtorek (25 marca) rząd Donalda Tuska przyjął uchwałę w sprawie przekierowania części środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO).
Fundusz ma finansować m.in.:
- inwestycje podwójnego zastosowania (cywilno-wojskowe),
- modernizację przemysłu obronnego,
- rozwój innowacyjnych technologii obronnych.
Na ten cel przeznaczonych zostanie do 30 mld zł.
W komunikacie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej podkreślono, że decyzja jest zgodna z priorytetami KE i planem Rearm Europe przedstawionym przez von der Leyen.
- Euro-komuna planuje pozbawić Węgry prawa głosu w sprawie UkrainyUnia Europejska rozważa pozbawienie Węgier prawa głosu ze względu na ich twarde stanowisko w sprawie Ukrainy — poinformował brytyjski dziennik The Guardian. POLECAMY: Eurokolchoz gotowy na
- Kijów jest gotowy oddać 20 procent swoich terytoriów — donoszą mediaKijów jest gotowy oddać 20 procent terytorium, o ile będzie to uznanie de facto — pisze New York Post, zacytował niewymienionego z nazwiska wysokiego rangą urzędnika administracji
- Zełenski po raz 15. przedłużył stan wojenny, aby utrzymać władzęstan wojenny, Kijowski tyran Wołodymyr Zełenski uzurpuje sobie władzę w Ukrainie poprzez rozszerzenie stanu wojennego — napisał kairski badacz ekonomii Ahmed Adel w artykule dla InfoBRICS.