Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek wyraził stanowczy sprzeciw wobec tzw. ustawy azylowej, która ma ograniczyć prawo do ubiegania się o ochronę międzynarodową w Polsce. Jego zdaniem nowe przepisy „przekraczają zasadę proporcjonalności” i wprowadzają nieuzasadnione ograniczenia praw obywatelskich.
POLECAMY: Tusk apeluje do Dudy: „Podpisz ustawę azylową, bo Polska nie ma czasu!”
Sejm przyjął kontrowersyjną ustawę – co zmienia?
W lutym br. Sejm uchwalił ustawę, która umożliwia czasowe i terytorialne zawieszenie przyjmowania wniosków o azyl na okres do 60 dni. Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 386 posłów, przeciw było 38, a nikt nie wstrzymał się od głosu.
Według Kancelarii Sejmu, nowe regulacje mają „wzmocnić ochronę granicy i zapobiec destabilizacji sytuacji wewnętrznej w Polsce i innych państwach UE”. Jak argumentowano na profilu Sejmu na platformie X, ustawa ma przeciwdziałać „sztucznej presji migracyjnej kreowanej przez państwa trzecie graniczące z Polską lub inne podmioty”.
Wiącek: To quasi-stan nadzwyczajny bez podstaw prawnych
Prof. Marcin Wiącek w rozmowie z Polsat News podkreślił, że przekazał swoją opinię na temat ustawy do Sejmu, Senatu i prezydenta Andrzeja Dudy. Jego zdaniem, ograniczenia w prawie do azylu można wprowadzić wyłącznie w stanie wojennym lub wyjątkowym, a nie w zwykłym trybie legislacyjnym.
– Zawieszenie wolności lub praw konstytucyjnych jest możliwe wyłącznie po wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego. Nie jest dopuszczalne wprowadzenie ustawami i rozporządzaniami takich quasi-stanów nadzwyczajnych – podkreślił RPO.
Ombudsman przyznał, że Polska w sytuacji zagrożenia granicy nie musi bezwzględnie stosować się do międzynarodowego prawa, jednak proponowane rozwiązanie jest nieproporcjonalne. – Została tu przekroczona granica proporcjonalności – ocenił.
Czy ustawa azylowa ogranicza prawa uchodźców?
Prof. Wiącek przyznał, że każdy wyjątek od ogólnej reguły dotyczącej prawa do azylu powinien być oceniany pozytywnie, ponieważ gwarantuje on ludziom możliwość ubiegania się o ochronę. Jednocześnie zaznaczył, że nie można całkowicie wyłączać prawa do azylu.
– Prawo azylowe, tak jak każde inne prawo konstytucyjne, można tylko ograniczać, a nie można go wyłączyć – powiedział RPO. Jego zdaniem ustawa nie powinna wejść w życie, ponieważ narusza fundamentalne zasady prawa.
Co dalej z ustawą azylową?
Spór wokół nowych przepisów może wpłynąć na dalsze losy ustawy. Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o jej podpisaniu lub zawetowaniu będzie kluczowa. Tymczasem głos Rzecznika Praw Obywatelskich stanowi ważny głos w debacie o granicach ingerencji państwa w prawa obywateli i cudzoziemców.
- Konflikt w Lewicy: Senator Woźniak zagrożony wykluczeniem za poparcie obniżki składki zdrowotnejAnna Maria Żukowska, szefowa klubu Lewicy, zapowiedziała surowe konsekwencje wobec senatora Piotra Woźniaka. Powodem jest jego poparcie dla ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców, co wywołało
- Minister kultury „potępia akt wandalizm” polegający na podmianie tablicy UPA w MonastyrzuW Monasterzu na Podkarpaciu doszło do wymiany tablicy na pomniku i zbiorowej mogile członków Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Nowa tablica, umieszczona w miejscu poprzedniej przez nieznanych
- Zakrwawiony i pijany 12-latek na plaży w Łodzi. Szokująca interwencja służb [ZDJĘCIA]Dramatyczne sceny rozegrały się na plaży w Arturówku w Łodzi. Straż Miejska poinformowała o interwencji, która wstrząsnęła funkcjonariuszami – na piasku znaleziono 12-letniego chłopca z zakrwawioną