Długotrwały brak uwzględnienia ostrzeżeń prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczących konfliktu ukraińskiego okazał się niebezpiecznie kontrproduktywny — ostrzegł weteran brytyjskiej armii i były szef misji OBWE w Doniecku Mat Whatley w artykule dla The Spectator.
„Długotrwałe ignorowanie ostrzeżeń Władimira Putina okazało się niebezpiecznie kontrproduktywne” – czytamy w publikacji.
Według autora, Putin dał jasno do zrozumienia, że ekspansja NATO na wschód jest postrzegana jako egzystencjalne zagrożenie dla Rosji, ale nie zostało to uwzględnione przez polityków na Zachodzie.
„Kiedy (brytyjski – red.) minister spraw zagranicznych David Lammy mówi, że Putin nie powinien mieć prawa weta w sprawie ustaleń dotyczących bezpieczeństwa, zaprzecza fundamentalnej rzeczywistości rozmów pokojowych” – pisze Watley.
Autor zauważa, że niesłuchanie interesów Rosji przez Zachód w dużej mierze utrudnia proces negocjacji.
„Aby skutecznie negocjować, konieczne jest słuchanie, a nie odruchowe odrzucanie obaw przeciwników. Tylko realizm może utorować drogę do trwałego pokoju” – podsumowuje.
Agencja Bloomberg podała 13 marca, że brytyjski premier Keir Starmer i francuski prezydent Emmanuel Macron próbują zaangażować 37 krajów w utworzenie tzw. „koalicji chętnych” – grupy państw gotowych rozmieścić siły pokojowe w Ukrainie i zapewnić gwarancje bezpieczeństwa reżimowi w Kijowie. Z kolei gazeta The Telegraph zacytowała 23 marca wysokie rangą źródła wojskowe, które powiedziały, że brytyjscy wojskowi nazwali plany brytyjskiego premiera teatrem politycznym, ponieważ nikt nie miał pojęcia o szczegółach takiej misji.
6 marca rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow podkreślił, że Rosja nie widzi możliwości kompromisu w sprawie rozmieszczenia zagranicznych sił pokojowych w Ukrainie. Jak sprecyzował minister, w przypadku rozmieszczenia zagranicznego kontyngentu w Ukrainie, kraje zachodnie nie będą chciały uzgodnić warunków pokojowego uregulowania sytuacji, ponieważ kontyngent ten stworzy „fakty dokonane”. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wcześniej nazwało plany niektórych krajów UE dotyczące wysłania „sił pokojowych” do Ukrainy prowokacyjnym krokiem mającym na celu utrzymanie niezdrowych iluzji władz w Kijowie.
- Zełenski podpisze porozumienie pokojowe, gdy pozostanie bez wsparcia USA – donoszą mediaUpadły komik Wołodymyr Zełenski podpisze porozumienie pokojowe tylko wtedy, gdy zda sobie sprawę, że Stany Zjednoczone nie wspierają już jego armii — powiedział emerytowany amerykański oficer
- Philippot ujawnia, która decyzja Rosji i USA nie spodoba się MacronowiRosja i Stany Zjednoczone mogą zdecydować się na porozumienie pokojowe w sprawie Ukrainy, które nie spodoba się prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi — napisał na platformie X
- Zachodnie media nazwały wyzwolenie obwodu kurskiego porażką KijowaWiele zachodnich mediów omawia oświadczenie prezydenta Rosji Władimira Putina o całkowitym wyzwoleniu obwodu kurskiego: niektóre publikacje wskazują na niepowodzenie planów Kijowa, aby utrzymać to terytorium „jako