Ustępująca niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser przedstawiła dane o spadku nielegalnej migracji. Wśród kluczowych czynników wymieniła współpracę z Polską w zakresie odsyłania cudzoziemców.
POLECAMY: Bosak: Niemcy masowo odsyłają imigrantów do Polski bez żądnej kontroli
We wtorek podczas konferencji prasowej w Berlinie Nancy Faeser podsumowała osiągnięcia niemieckiej polityki migracyjnej. Wśród nich wymieniła zwiększenie zatrudnienia specjalistów oraz ograniczenie nielegalnego przekraczania granic. Szczególną uwagę poświęciła współpracy z Polską w zakresie deportacji osób, które nielegalnie dostały się do Niemiec.
Spadek wniosków azylowych i wzrost deportacji
Z danych Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wynika, że liczba wniosków azylowych w Niemczech znacząco spadła. W 2024 roku zanotowano o prawie 30% mniej aplikacji niż w roku poprzednim, a w pierwszym kwartale 2025 roku wniosków było zaledwie 32,6 tys. (wobec 64 tys. w tym samym okresie 2024 roku).
Faeser tłumaczyła ten trend wprowadzeniem nowych unijnych regulacji (GEAS) oraz zaostrzeniem kontroli granicznych, które umożliwiają szybsze procedowanie wniosków już na zewnętrznych granicach UE. Według raportu w 2024 roku Niemcy przeprowadziły ponad 20 tys. deportacji – to o 55% więcej niż w dwóch poprzednich latach.
W ciągu ostatnich 17 miesięcy niemiecka policja federalna odnotowała 86 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, zatrzymała 2 tys. przemytników i zawróciła 50 tys. osób.
„Polsko-niemiecka współpraca działa bardzo dobrze”
Interia zapytała minister Faeser o kwestię odsyłania nielegalnych imigrantów, w tym tych przybywających z Polski.
„Na naszej granicy mamy wspólne zespoły śledcze, oznacza to, że polscy funkcjonariusze współpracują z niemieckimi i to działa bardzo dobrze, w przeciwnym razie nie mielibyśmy tak dobrych wyników” – stwierdziła szefowa MSW Niemiec.
Na pytanie, co się stanie, jeśli Polska nie zgodzi się na odsyłanie nielegalnych imigrantów, Faeser odpowiedziała, że w trakcie rozmów koalicyjnych uzgodniono, iż takie działania będą realizowane w porozumieniu z sąsiednimi krajami.
„Jednak według naszych informacji sprawa nie do końca jest rozwiązana i wciąż jest tematem spornym między chadecją a socjaldemokratami. CDU i CSU chcą jedynie konsultować się ze swoimi sąsiadami w sprawie pushbacków, socjaldemokraci chcą takie decyzje wspólnie podejmować ze swoimi europejskimi partnerami” – pisze Interia.
- „Eldorado zakończone”. Polacy w szpitalach są niezadowoleni z dużej liczby UkraińcówPacjenci w polskich szpitalach narzekają na Ukraińców, nie wszyscy są zadowoleni, że jest ich tak wielu w kraju — powiedział warszawski onkolog Tomasz Sarosiek w rozmowie
- Ukryty pożeracz energii w Twoim domu – przez ten nawyk płacisz znacznie więcej za prądW obliczu niepewności na rynku energii elektrycznej oraz przewidywanego wzrostu cen po 30 września 2025 roku, każda kilowatogodzina nabiera wartości. Choć wielu Polaków podejmuje działania mające
- Imigranci fotografowali dzieci na placu zabaw w Elblągu. Policja wyjaśnia sprawęW poniedziałek w parku Modrzewie w Elblągu doszło do niecodziennej sytuacji, która wzbudziła zaniepokojenie mieszkańców. Dwóch imigrantów robiło zdjęcia na placu zabaw, gdzie bawiły się dzieci.