W środę około godziny 17. premier Donald Tusk zaalarmował o potencjalnym cyberataku na system informatyczny Platformy Obywatelskiej. – „Zaczęła się obca ingerencja w wybory. Służby wskazują na wschodni ślad” – powiedział szef rządu. Sprawę skomentował również Jan Grabiec, szef KPRM, który wieczorem gościł w Polsat News.
POLECAMY: Cyberatak na Platformę Obywatelską? Tusk zaczyna siać fake newsy w celu wzbudzenia strachu
Próba przejęcia kontroli nad komputerami PO i sztabu Trzaskowskiego
Grabiec wyjaśnił, że atak nie dotyczył rządowych serwerów, lecz systemów PO oraz sztabu Rafała Trzaskowskiego. – „On został wykryty przez informatyków Platformy, ale został zgłoszony do służb i NASKu zgodnie z procedurami” – oznajmił.
Jak wskazał, celem ataku było zainfekowanie kilku komputerów – głównie tych używanych przez księgowych oraz pracowników sztabu. – „I próba przejęcia kontroli nad komputerami za pomocą konia trojańskiego. To miało umożliwić śledzenie tego, co się dzieje, ale też generowanie treści i przekazywanie ich dalej” – mówił Grabiec.
Fałszywe maile i „wschodni ślad”. Co wiadomo o ataku?
Atak polegał na przejęciu skrzynki mailowej jednego z pracowników i próbie rozesłania spreparowanej wiadomości. – „Z tego, co mi wiadomo, nie doszło do otworzenia tej korespondencji, nie doszło do zainfekowania” – zapewnił polityk.
Incydent trwał od wieczora do nocy oraz przez ostatnie kilkanaście godzin. – „Jesteśmy po zbadaniu sprawy i wiemy, że źródło pochodzenia tych działań jest związane z grupami operacyjnymi ze Wschodu, które są kontrolowane przez służby specjalne” – dodał Grabiec.
Czy to początek cyberwojny przed wyborami?
Słowa premiera Tuska i relacja Grabca wskazują na możliwość zagranicznej ingerencji w proces wyborczy. W obliczu rosnących cyberzagrożeń pytanie brzmi: czy Polska jest przygotowana na podobne ataki w przyszłości?
- „Ja tego nie będę słuchał!” Trzaskowski nie wytrzymał starcia z Braunem i odszedł od mównicyW poniedziałkowym starciu kandydatów na prezydenta w debacie organizowanej przez „Super Express” doszło do ostrej wymiany zdań między Rafałem Trzaskowskim a Grzegorzem Braunem. Napięcie sięgnęło zenitu,
- „Antysemicki ściek”. Antypolska lewaczka Biejat oburzona na Brauna za słowa prawdy, które ją boląW poniedziałkowej debacie prezydenckiej zorganizowanej przez „Super Express” doszło do ostrej wymiany zdań między kandydatami. Magdalena Biejat z Lewicy ostro skrytykowała słowa Grzegorza Brauna, określając je
- Maciak podziwia Putina podczas debaty prezydenckiejKandydat na prezydenta Polski Maciej Maciak powiedział, że podziwia prezydenta Rosji Władimira Putina POLECAMY: Braun vs Zandberg: Ostry spór o Putina podczas debaty prezydenckiej „Tak, tak.