Mieszkańcy Radomia protestują przeciwko powstaniu Centrum Integracji Cudzoziemców (CIC), obawiając się wzrostu zagrożenia przestępczością. Rząd zapewnia jednak, że placówka będzie miała wyłącznie charakter informacyjno-konsultacyjny, a migranci nie będą w niej mieszkać.
„Nikt nie będzie tam mieszkał” – MSWiA odpowiada na obawy
Centrum Integracji Cudzoziemców w Radomiu ma być gotowe do końca czerwca 2024 roku. Mimo protestów mieszkańców, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej (MCPS) podkreśla, że nie będzie to ośrodek pobytowy, lecz punkt doradczy dla migrantów legalnie przebywających w Polsce.
– „W centrach integracji cudzoziemców nikt nie będzie mieszkał. Są to placówki wsparcia dla cudzoziemców” – zapewnia Maciej Duszczyk, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
POLECAMY: Grupy imigrantów spacerują siebie po Czerwonym Borze. Radny interweniuje u wojewody
Co oferuje Centrum Integracji Cudzoziemców?
Placówka będzie działać w ramach Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej (MCPS). Zajmie ok. 100-metrowy lokal przy ul. Wolność, który obecnie jest dostosowywany do standardów urzędowych.
– „To punkt informacyjno-konsultacyjny, w którym udzielane będą informacje służące adaptacji cudzoziemców, dotyczące np. praw pracowniczych, systemu opieki zdrowotnej, edukacji czy kursów zawodowych” – wyjaśnia Hanna Maliszewska, rzecznik MCPS.
Cudzoziemcy będą mogli skorzystać z:
- kursów języka polskiego,
- zajęć z historii i kultury Polski,
- porad prawnych i administracyjnych.
Dodatkowo, pracownicy instytucji publicznych będą mogli uczestniczyć w szkoleniach z pracy w środowisku wielokulturowym.
Protesty mieszkańców: „To może być zagrożenie”
Mimo zapewnień władz, część mieszkańców Radomia wyraża sprzeciw. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej grupa protestujących zgłosiła projekt uchwały, która miałaby zablokować powstanie CIC.
– „Radni, jeśli posłuchają naszego głosu, będą mogli podjąć uchwałę zobowiązującą prezydenta Radomia do zablokowania wszelkich remontów czy budów związanych z Centrum Integracji Cudzoziemców” – mówił Michał Głogowski, jeden z protestujących.
Politycy PiS również krytykują inicjatywę. Poseł Marek Suski zapowiedział powołanie Obywatelskiego Komitetu Obrony Ziemi Radomskiej przed Nielegalnymi Imigrantami, który ma wspierać referendum w sprawie migracji.
„Nie chcą się integrować” – głosy sceptyków
Edyta Majcher, lekarka, która pracowała w ośrodkach dla migrantów, podzieliła się swoimi doświadczeniami:
– „To byli ludzie, którzy absolutnie nie chcieli się zintegrować z naszym społeczeństwem, wprowadzali swoje własne rządy, swoją religię. Zachowywali się w sposób żenujący” – mówiła.
Jej zdaniem, migranci, którzy trafią do Polski w ramach przymusowej relokacji, nie będą chętni do asymilacji.
Stanowisko władz: „Dezinformacja szkodzi”
Radomscy radni przyjęli stanowisko, że „Radom powinien być wolny od nielegalnej imigracji”, jednocześnie odcinając się od „szerzonej dezinformacji” na temat rzekomej budowy ośrodków pobytowych.
Rząd podkreśla, że CIC to element strategii migracyjnej, która ma pomóc cudzoziemcom w przestrzeganiu polskiego prawa i wartości.
– „Proszę nie opowiadać bajek, że coś jest budowane. Nic nie jest budowane. To są centra wsparcia” – podsumował Maciej Duszczyk.
Kiedy centrum zacznie działać?
Placówka ma być gotowa w pierwszej połowie 2024 roku. Będą w niej pracować trzy osoby z MCPS oraz dwie z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Projekt jest finansowany ze środków unijnych w ramach programu FAMI 2021–2027.
- Prokurator pod wpływem alkoholu spowodował kolizjęW Niedzielę Wielkanocną w okolicy Gniezna doszło do niepokojącego zdarzenia z udziałem prokuratora Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Mężczyzna kierował pojazdem pod wpływem alkoholu i spowodował kolizję.
- Darmowe przelewy natychmiastowe w Polsce: Kiedy wejdą w życiePrzelewy natychmiastowe to usługa, która zyskuje na popularności, szczególnie w czasach, gdy szybkie transakcje stają się normą. Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad wdrożeniem darmowych przelewów natychmiastowych
- „Ciułała” Hołownia leci na pogrzeb Franciszka. Kto jeszcze pojedzie do Watykanu?Kancelaria Sejmu potwierdziła, że marszałek Szymon Hołownia weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych papieża Franciszka. Pogrzeb odbędzie się w sobotę, 26 kwietnia, na placu przed Bazyliką Świętego
Jeden komentarz
Głosowali na rudego to będaą mieli muslemów. Wszystkich z Niemiec przywiozą do Polski