W zaskakującym ruchu prezydent Zimbabwe Emmerson Mnangagwa ogłosił zawieszenie ceł na produkty importowane ze Stanów Zjednoczonych. Decyzja ta jest odpowiedzią na wcześniejsze nałożenie przez administrację Donalda Trumpa 18-procentowych taryf na towary z Zimbabwe.
Dyplomatyczny gest czy strategiczny krok?
O swojej decyzji Mnangagwa poinformował za pośrednictwem platformy X (dawniej Twitter), podkreślając chęć poprawy relacji z USA.
„W duchu budowania wzajemnie korzystnych i pozytywnych relacji ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, pod przewodnictwem prezydenta Trumpa, poleciłem rządowi Zimbabwe wdrożenie zawieszenia wszystkich taryf nałożonych na towary pochodzące ze Stanów Zjednoczonych” – napisał prezydent Zimbabwe.
Dodał również, że „ten środek ma na celu ułatwienie ekspansji amerykańskiego importu na rynku Zimbabwe, a jednocześnie promowanie wzrostu eksportu Zimbabwe przeznaczonego dla Stanów Zjednoczonych. Działanie to podkreśla nasze zaangażowanie w ramy sprawiedliwego handlu i wzmocnionej współpracy dwustronnej”.
Skutki dla gospodarki Zimbabwe
Waszyngton wprowadził cła w odpowiedzi na 35-procentowe opłaty stosowane przez Zimbabwe na amerykański import. Jednak zdaniem analityków wpływ tej decyzji na gospodarkę Zimbabwe będzie ograniczony, ponieważ USA nie są jednym z głównych partnerów handlowych tego afrykańskiego kraju.
Globalne reperkusje – czy to koniec globalizacji?
Decyzja Zimbabwe wpisuje się w szerszy kontekst światowego handlu. W sobotę (5 kwietnia) weszły w życie 10-procentowe cła na wszystkie towary importowane do USA, a od 9 kwietnia zaczną obowiązywać indywidualnie wyliczone stawki dla największych partnerów handlowych. W przypadku Unii Europejskiej, w tym Polski, taryfy sięgną 20 proc.
Według analityków ING średnia stawka celna USA wzrosła z 6-7 proc. do 18-24 proc., przekraczając wcześniejsze prognozy (15-20 proc.). Premier Donald Tusk ostrzegł, że amerykańskie cła mogą obniżyć polski PKB o 0,4 proc., co przekłada się na ok. 10 mld zł.
Niektórzy eksperci uważają, że działania Trumpa mogą oznaczać początek końca globalizacji w dotychczasowej formie. Czy Zimbabwe swoim ruchem próbuje złagodzić skutki nadchodzących zmian?
- Uznanie Krymu za rosyjski pozbawi USA i Europę zasobów Azji Środkowej — donoszą mediaUznanie Krymu przez Rosję pozbawi Stany Zjednoczone i Europę zasobów Azji Środkowej — pisze National Interest. POLECAMY: USA są gotowe uznać Krym za rosyjski — donoszą
- Trump uważa, że Rosja jest gotowa na porozumienie w sprawie UkrainyPrezydent USA Donald Trump powiedział, że Rosja jest gotowa zawrzeć umowę w celu rozwiązania konfliktu na Ukrainie, teraz pozostaje jej osiągnięcie porozumienia z komikiem Zełenskim. POLECAMY:
- Bloomberg: USA grożą Rosji i Ukrainie wycofaniem się z negocjacjiStany Zjednoczone wycofają się z procesu negocjacyjnego, jeśli Rosja i Ukraina nie zgodzą się na inicjatywy USA mające na celu zakończenie konfliktu — powiedział wiceprezydent J.D.