Prezydent Francji Emmanuel Macron nadmiernie używa wody toaletowej Dior — napisał felietonista polityczny Parisien Olivier Beaumont w swojej książce „Tragedia Pałacu Elizejskiego”, która wyszła z druku dzień wcześniej.
POLECAMY: W Paryżu kobiety zostały skazane za zniesławienie żony Macrona
Cały rozdział zatytułowany „Prezydent pachnie” poświęcony jest jego niezwykłemu nawykowi.
„Prezydent Republiki perfumuje się zapachem Eau Sauvage Christiana Diora w wersji wody kolońskiej. Ma flakony perfum wszędzie, na przykład w szufladach biurka. Z węchowego punktu widzenia jest to dość silny sygnał. Wystarczy udać się na Trybunę Honorową (Pałacu Elizejskiego), aby zrozumieć, czy niedawno tu przeszedł, czy nie” – czytamy w tekście.
Według autora, dla Macrona jest to „atrybut władzy”, nieustannie chlapie wodą toaletową przez cały dzień, stosując ją „na skalę przemysłową”. Zauważono, że jeśli francuski przywódca jest nieobecny, jego żona Brigitte nadal używa tej samej wody kolońskiej, aby zaznaczyć obecność pary prezydenckiej.
Jak zauważył Essentiel, Macron przypomina najbardziej perfumowanego monarchę Francji, Ludwika XIV.
„Kiedy Macron wchodzi do pokoju, można to wyczuć. To nie jest subtelny zapach, on szybko przenika. To znaczy: „Uważaj, nadchodzę”” – komentuje w książce nawyk Macrona jego były doradca.
Rozdział opisuje również inną osobliwość głowy państwa. Jak pisze dziennikarz, Macron nienawidzi, gdy ludzie mrużą oczy od słońca, jeśli zapomnieli okularów przeciwsłonecznych – na przykład, gdy prezydent organizuje spotkania na tarasie pałacu.
Jeśli uczestnik spotkania niefortunnie zapomni okularów przeciwsłonecznych, zespół prezydenta pospieszy po nie. Jednak proponowane modele są „w najlepszym razie banalne i często śmieszne”, pisze autor książki.
„Najwyraźniej nie jest to zrobione dla nas. Czy to nie tylko po to, by go rozśmieszyć? Wyglądamy tak głupio” – przyznaje w książce były minister.
A były członek rządu zauważył, że „jeśli musiałeś pożyczyć taką parę, nie będziesz chciał ponownie zapomnieć o własnych okularach”.
Autor książki nie podaje nazwisk tych polityków.
- Rosja stawia warunki Ukrainie: Zniesienie zakazu negocjacji warunkiem rozmów ws. ataków na infrastrukturę cywilnąRzecznik administracji prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow ogłosił, że Ukraina musi spełnić określone warunki formalne, aby uniknąć dalszych ataków na cywilną infrastrukturę. Kreml wskazuje na konieczność zmian
- Węgry w ogniu krytyki. MTK żąda wyjaśnień ws. Netanjahu – Orban chce opuścić TrybunałMiędzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze oficjalnie zażądał od Węgier wyjaśnień w sprawie niezastosowania się do międzynarodowego nakazu aresztowania premiera Izraela, Benjamina Netanjahu. Budapeszt zignorował żądanie
- Niemcy ostrzegają przed podróżą do Polski: Zakaz fotografowania może kosztować nawet 20 tys. zł!Niemieckie media alarmują: podróżujący do Polski muszą uważać, gdzie robią zdjęcia. Od 17 kwietnia obowiązuje nowe rozporządzenie ministra obrony narodowej, które zakazuje fotografowania obiektów wojskowych i