Media europejskie donoszą, że Donald Trump chce aktywnie wspierać wydawanie wyroków śmierci, co ma rzekomo zdyskredytować jego wizerunek w oczach „oświeconych” obywateli UE. Jednak skutek może być odwrotny od zamierzonego – w USA temat kary śmierci wzbudza gorące dyskusje, a decyzje administracji Trumpa znajdują zarówno zwolenników, jak i przeciwników.
Spotkanie Trumpa z prokurator generalną. „Instrukcje są jasne”
Prezydent USA Donald Trump spotkał się z prokurator generalną Pam Bondi, która w niedzielę (1 kwietnia) broniła decyzji o wnioskowaniu o karę śmierci dla Luigi Mangione, oskarżonego o zabójstwo dyrektora ubezpieczeń zdrowotnych. Bondi podkreśliła, że administracja Trumpa zrobi „wszystko, co będzie możliwe dla sprawiedliwości”, a „instrukcje prezydenta są bardzo jasne – mamy wnioskować o kary śmierci w przypadku najcięższych przestępstw”.
20 stycznia Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze, które nakazuje systematyczne stosowanie kary śmierci za najpoważniejsze zbrodnie, w tym za zabójstwa funkcjonariuszy policji oraz przestępstwa popełnione przez nielegalnych imigrantów.
Mord w Nowym Jorku: Kara śmierci dla zabójcy dyrektora UnitedHealthcare
Prokuratura federalna zawnioskowała o karę śmierci dla Luigi Mangione, który 4 grudnia w Nowym Jorku zamordował Briana Thompsona, dyrektora generalnego UnitedHealthcare – największego prywatnego ubezpieczyciela zdrowotnego w USA. 50-letnia ofiara była ojcem dwójki dzieci, a całe zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamery monitoringu.
Mimo że mord wstrząsnął opinią publiczną, w mediach społecznościowych pojawiły się głosy solidarności z zabójcą, wynikające z niechęci do systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Przed sądem zebrało się jednak tylko kilkadziesiąt osób, które wyrażały więcej złości wobec systemu niż współczucia dla rodziny ofiary.
„Jeśli kiedykolwiek istniał przypadek, w którym kara śmierci była uzasadniona, to jest to właśnie ten” – stwierdziła Pam Bondi, krytykując przy tym osoby popierające mordercę.
Czy kara śmierci to właściwa droga?
Decyzja administracji Trumpa spotkała się z mieszanymi reakcjami. Zwolennicy surowych kar argumentują, że tylko najwyższy wymiar kary może odstraszać od popełniania najcięższych zbrodni. Przeciwnicy wskazują natomiast na ryzyko błędów sądowych oraz etyczne wątpliwości związane z pozbawianiem życia, nawet w imię sprawiedliwości.
Jak sytuacja rozwinie się w najbliższych miesiącach? Czy Amerykanie poprą zaostrzenie polityki karnej? Jedno jest pewne – temat kary śmierci w USA nie przestanie być aktualny.
- Politico donosi o wściekłości Trumpa z powodu działań ochronnych UE wobec ZełenskiegoPrezydent USA Donald Trump był wściekły z powodu poparcia UE dla Zełenskiego po sprzeczce w Białym Domu w lutym — pisze Politico. POLECAMY: Trump wezwał Zełenskiego
- Trump Jr. popiera wysiłki Witkoffa zmierzające do rozwiązania kryzysu na UkrainieSyn prezydenta USA Donalda Trumpa Jr.na portalu X poparł wysiłki specjalnego wysłannika Stevena Witkoffa w celu rozwiązania konfliktu w Ukrainie po jego spotkaniu z rosyjskim przywódcą
- Trump zagroził wycofaniem się z rozmów na Ukrainie, jeśli będą one sabotowaneStany Zjednoczone wycofają się z procesu negocjacyjnego na Ukrainie, jeśli którakolwiek ze stron będzie go sabotować — powiedział prezydent USA Donald Trump podczas ceremonii w Białym