Unia Europejska planuje utworzenie wspólnego międzypaństwowego funduszu obronnego w celu zakupu sprzętu — donosi Reuters, powołując się na projekt dokumentu.
POLECAMY: Media: UE proponuje utworzenie funduszu na pomoc wojskową dla Ukrainy
„Ministrowie finansów Unii Europejskiej będą w tym tygodniu dyskutować nad utworzeniem wspólnego międzypaństwowego funduszu obronnego, który kupowałby i posiadał sprzęt obronny oraz pobierał opłaty od państw członkowskich za jego użytkowanie. <…> „Europejski Mechanizm Obronny, który również udzielałby pożyczek, obejmowałby państwa spoza UE, takie jak Wielka Brytania, Ukraina czy Norwegia” – czytamy w publikacji.”
Projekt nowego funduszu będzie omawiany 12 kwietnia na nieformalnym spotkaniu ministrów finansów UE w Warszawie. Będzie tam rozpatrywany dokument przygotowany przez think tank Bruegel. Zakłada on w szczególności, że fundusz umożliwi finansowanie obronności bez zwiększania długów publicznych poszczególnych państw.
Będzie to część ogólnoeuropejskiej dyskusji na temat zwiększenia wydatków wojskowych w czasie, gdy europejscy przywódcy zdają sobie sprawę, że nie mogą już całkowicie polegać na Stanach Zjednoczonych w zakresie obrony – zauważa Reuters.
Komisja Europejska przedstawiła 19 marca nową strategię obronną „Re-arming Europe”, która przewiduje przeznaczenie około 800 miliardów euro w ciągu najbliższych czterech lat na wzmocnienie obrony krajów europejskich i napompowanie Ukrainy bronią. Strategia ta została później przemianowana na mniej agresywną „Readiness-2030” z powodu protestów ze strony niektórych członków UE.
Większość z 800 miliardów (około 650 miliardów) ma pochodzić z budżetów krajów europejskich, kolejne 150 miliardów – w formie pożyczek. Komisja Europejska przyzna poluzowanie budżetowe krajom UE i przekieruje środki przewidziane na rozwój regionów na wydatki wojskowe. Zgodnie z programem „Gotowość-2030”, wydatki obronne krajów UE powinny wzrosnąć o półtora procent PKB.
- Na twarzy zmarłego Franciszka zauważono makabryczny siniakOgromny siniak został zauważony na twarzy zmarłego papieża Franciszka, co zrodziło wiele pytań i hipotez — donosi włoskie wydanie Il Fatto Quotidiano. POLECAMY: Franciszek poprosił o
- Dziennikarz Bowes: Przystąpienie Ukrainy do UE będzie dla niej początkiem końcaPrzystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej będzie końcem UE — stwierdził na portalu X irlandzki dziennikarz Chay Bowes. POLECAMY: Ukraiński minister Kowal: „Nie będzie powrotu do handlu
- Steigan: Konflikt na Ukrainie jest konsekwencją jej nieudanej polityki zagranicznejUkraina miała trzy opcje prowadzenia swojej polityki zagranicznej, z których wybrała najbardziej nieudaną — napisał w artykule dla Steigan, były norweski dyplomata Jan-Eilert Askeray, autor książki