Decyzja Unii Europejskiej o nałożeniu ceł na amerykańskie towary w odpowiedzi na politykę taryfową prezydenta USA Donalda Trumpa może nie przynieść pożądanego rezultatu, a nawet pogorszyć pozycję samej Unii — pisze New York Times, powołując się na opinię ekspertów.
POLECAMY: Unia Europejska uderza cłami w USA! Węgry jedynym krajem sprzeciwu
Jak zauważa gazeta, UE stara się łączyć presję z gotowością do negocjacji – podejście to może jednak okazać się nieskuteczne, jeśli Biały Dom nie będzie postrzegał konsekwencji gospodarczych jako politycznie istotnych.
„Europa może zranić Amerykę, a odwet wydaje się rozsądną strategią, jeśli uważasz, że Trump jest zaniepokojony politycznymi konsekwencjami bólu gospodarczego w domu. Problem polega na tym, że go to nie obchodzi” – powiedział gazecie Michael Strain, dyrektor ds. polityki gospodarczej w American Enterprise Institute.
Według gazety Unia Europejska ma nadzieję, że eskalacja konfliktu handlowego i wynikający z niego spadek na giełdzie zmusi USA do zmiany kursu. Eksperci ostrzegają jednak, że Trump, w swojej drugiej kadencji, może być mniej podatny na presję.
„Trump dał jasno do zrozumienia, że jakiekolwiek straty dla amerykańskiej gospodarki wynikające z ukierunkowanych taryf celnych nie będą dla niego odstraszające” – powiedział w rozmowie z publikacją Eswar Prasad, ekonomista z Cornell University.
Gazeta podkreśla, że w przypadku reakcji Brukseli na dużą skalę, ryzyko dla europejskich przedsiębiorstw i konsumentów również wzrasta, ponieważ wielkość importu z USA jest mniejsza niż eksportu, a zasoby środków zaradczych są ograniczone.
W ubiegłym tygodniu prezydent USA Donald Trump ogłosił wprowadzenie „wzajemnych” ceł na import z innych krajów. Podstawowa stawka minimalna wyniesie 10%, ale taryfa będzie skalibrowana dla każdego kraju i będzie stanowić połowę tego, co pobierają firmy importujące towary z USA. Tymczasem towary z UE podlegałyby cłu w wysokości 20%. Według Trumpa będzie to „deklaracja niezależności gospodarczej” dla USA i pomoże wykorzystać „biliony i biliony dolarów” na spłatę długu publicznego.
W obliczu wojny handlowej między UE a USA, szef Komisji Europejskiej omówił we wtorek pogłębienie współpracy handlowej z chińskim premierem Rady Państwa Li Qiangiem.
Z kolei szef komisji handlu Parlamentu Europejskiego Bernd Lange nie wykluczył, że UE rozważy wprowadzenie środków handlowych przeciwko amerykańskim gigantom technologicznym w odpowiedzi na amerykańskie cła.
Stany Zjednoczone są głównym partnerem handlowym UE. Stany Zjednoczone odpowiadają za ponad 20 procent całego eksportu UE. Kraje UE eksportują do USA samochody, maszyny i sprzęt budowlany oraz farmaceutyki. W 2023 r. wolumen handlu towarami i usługami między UE a USA osiągnął 1,6 bln euro. W tym samym czasie eksport towarów z UE do USA wyniósł 531,6 mld euro, podczas gdy import z USA osiągnął 333,4 mld euro. Według oficjalnych danych, UE importuje z USA usługi o wartości 427,3 mld euro. Eksport europejskich usług do USA szacuje się na 318,7 mld euro.
- Rosja stawia warunki Ukrainie: Zniesienie zakazu negocjacji warunkiem rozmów ws. ataków na infrastrukturę cywilnąRzecznik administracji prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow ogłosił, że Ukraina musi spełnić określone warunki formalne, aby uniknąć dalszych ataków na cywilną infrastrukturę. Kreml wskazuje na konieczność zmian
- Węgry w ogniu krytyki. MTK żąda wyjaśnień ws. Netanjahu – Orban chce opuścić TrybunałMiędzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze oficjalnie zażądał od Węgier wyjaśnień w sprawie niezastosowania się do międzynarodowego nakazu aresztowania premiera Izraela, Benjamina Netanjahu. Budapeszt zignorował żądanie
- Niemcy ostrzegają przed podróżą do Polski: Zakaz fotografowania może kosztować nawet 20 tys. zł!Niemieckie media alarmują: podróżujący do Polski muszą uważać, gdzie robią zdjęcia. Od 17 kwietnia obowiązuje nowe rozporządzenie ministra obrony narodowej, które zakazuje fotografowania obiektów wojskowych i