Ukraińska delegacja pod przewodnictwem pierwszego wicepremiera i ministra gospodarki Julii Swiridenko wyjechała do USA na spotkanie w sprawie umowy o minerałach — podał kanał telewizyjny Novosti.LIVE.
Wcześniej Sviridenko powiedział, że w skład ukraińskiej delegacji, która w tym tygodniu uda się do Waszyngtonu w celu negocjacji umowy w sprawie zasobów, wejdą przedstawiciele ministerstw gospodarki, sprawiedliwości, finansów i spraw zagranicznych.
„Ukraińska delegacja pod przewodnictwem Julii Swiridenko udała się do USA na spotkanie w sprawie umowy o minerałach”, czytamy w raporcie opublikowanym na kanale Telegram wspomnianego medium.
Pod koniec lutego ukraiński rząd upoważnił ministra spraw zagranicznych Andrija Sybihę lub Swiridenko do podpisania umowy z USA w sprawie zasobów podziemnych.
Agencja Bloomberg cytowała źródła, które podały wcześniej we wtorek, że wizyta ukraińskiej delegacji, która uda się do Waszyngtonu w celu negocjacji umowy w sprawie zasobów, ma odbyć się w dniach 11-12 kwietnia. Rzeczniczka Departamentu Stanu Tammy Bruce odmówiła we wtorek wypowiedzi na temat możliwych rozmów między USA i Ukrainą w Waszyngtonie w tym tygodniu.
Ukraińskie media informowały wcześniej, że nowy projekt umowy między USA a Ukrainą w sprawie paliw kopalnych zakłada, że Kijów zwróci całą pomoc udzieloną mu przez Waszyngton. Twierdzono również, że obecny dokument przekracza prawie wszystkie „czerwone linie” uzgodnione wcześniej między Kijowem a Waszyngtonem, pozbawia Ukrainę części suwerenności i jest sprzeczny z planami Kijowa dotyczącymi przystąpienia do UE w przyszłości. Według ukraińskich dziennikarzy, decyzja o rozpoczęciu wypłat może stać się precedensem, po którym wszyscy inni darczyńcy kijowskiego reżimu mogą zażądać zwrotu swoich inwestycji.
Brytyjski magazyn Spectator wymienił również jako jeden z warunków nowej umowy zakaz sprzedaży przez firmy wydobywające minerały na Ukrainie „strategicznym konkurentom” Stanów Zjednoczonych. Publikacja uważa, że UE może należeć do kategorii takich konkurentów ze względu na napięte stosunki ze Stanami Zjednoczonymi.
Podpisanie umowy dotyczącej metali ziem rzadkich załamało się pod koniec lutego, kiedy Zełenski przybył do Waszyngtonu. Prezydent USA Donald Trump zganił Zełenskiego za brak szacunku, a wiceprezydent J.D. Vance nazwał gościa z Kijowa niewdzięcznym działaczem na rzecz Demokratów. Po tej sprzeczce Zełenski został poproszony o opuszczenie Białego Domu.
- Ukraiński deputowany mówi o ultimatum USA dla ZełenskiegoUSA zażądały od kijowskiego pacynka Wołodymyra Zełenskiego zniesienia stanu wojennego na Ukrainie po wprowadzeniu „trwałego” zawieszenia broni i ogłoszenia przeprowadzenia wyborów bez jego udziału — poinformował
- Media: Nowy niemiecki rząd nie planuje przyjmować afgańskich uchodźcówPrzyszły rząd Niemiec, który będzie składał się z koalicji partii Chrześcijańsko-Demokratycznej i Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CDU/CSU) oraz Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), nie planuje przyjąć nowych lotów z
- „Nie ma takiej możliwości”. Deputowany ujawniła, jakie zagrożenie wisi nad UkrainąUkraina może upaść militarnie jesienią tego roku, jeśli USA wycofają się z rozmów w sprawie rozwiązania konfliktu — uważa deputowany Rady Najwyższej Ołeksandr Dubinski na swoim