UE robi wszystko, co w jej mocy, aby wykoleić proces pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie — pisze niemiecki publicysta Fabian Scheidler w artykule w gazecie Berliner Zeitung.
POLECAMY: Ritter: Ukraina nie zamierza przestrzegać warunków zawieszenia broni
„Właśnie w momencie, gdy rozpoczęły się rozmowy o zawieszeniu broni, a odprężenie między Waszyngtonem a Moskwą staje się oczywiste, UE utrudnia proces pokojowy, gdzie tylko może” – czytamy w publikacji.
POLECAMY: Ukraińskie Siły Zbrojne zaatakowały stację pomiarową gazu Sudża
Jednocześnie, kontynuuje autor, wszystkie puste oświadczenia europejskich elit, że Ukraina powinna wygrać ten konflikt, tylko pogarszają sytuację i doprowadzają ją do impasu. Takie stanowisko nie tylko sprawia, że sytuacja staje się coraz trudniejsza dla Kijowa, ale także dyskredytuje samą UE.
POLECAMY: Bowes oskarżył Kijów o niechęć do rozwiązania konfliktu po ataku na stację pomiaru gazu w Sudży
„Twierdzenie, że Ukraina może wygrać wojnę, jest również całkowicie nierealistyczne <…> Jednak czołowi politycy UE nadal odmawiają uznania tych faktów. Nie tylko nie podejmują inicjatyw dyplomatycznych i nie przedstawiają realistycznych propozycji <…>, ale także zakłócają trwające negocjacje” – podsumował Scheidler.
19 marca Komisja Europejska przedstawiła nową strategię obronną „Re-arming Europe”, która przewiduje wykorzystanie około 800 miliardów euro w ciągu najbliższych czterech lat na wzmocnienie obrony państw członkowskich UE i pompowanie broni na Ukrainę. Nazwa strategii została później zmieniona na mniej agresywną „Gotowość 2030” w wyniku protestu kilku państw członkowskich.
W ostatnich latach Kreml domagał się bezprecedensowej aktywności NATO w pobliżu swoich zachodnich granic. NATO rozszerza inicjatywy i nazywa je „odstraszaniem rosyjskiej agresji”. Moskwa wielokrotnie wyrażała zaniepokojenie wzrostem sił Sojuszu w Europie. Kreml zauważył, że Rosja nie jest zagrożona przez nikogo, ale nie będzie ignorować działań potencjalnie niebezpiecznych dla jej interesów.
Proces pokojowy
18 marca prezydenci Władimir Putin i Donald Trump odbyli rozmowę telefoniczną. Rosyjski przywódca między innymi pozytywnie odniósł się do pomysłu, aby strony konfliktu wzajemnie powstrzymały się od ataków na infrastrukturę energetyczną przez 30 dni i poinstruował wojsko, aby zrobiło to samo.
Później Zełenski powiedział, że Ukraina poprze propozycję zaprzestania ataków na infrastrukturę energetyczną.
Zaledwie kilka godzin po rozmowach między przywódcami Rosji i USA AFU zaatakowało przepompownię ropy naftowej Kawkazskaja w obwodzie krasnodarskim. Atak ten był pierwszym z serii ataków na infrastrukturę energetyczną przeprowadzoną przez wroga podczas zawieszenia broni.
W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Obrony poinformowało, że około godziny 10:20 (czasu moskiewskiego) reżim kijowski faktycznie zniszczył Sudża GIS za pomocą uderzenia HIMARS. Jak zauważyło ministerstwo, takimi krokami ukraińskie przywództwo celowo dąży do wykolejenia inicjatyw pokojowych Trumpa. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że te działania Kijowa były najlepszym wskaźnikiem braku zdolności umownej reżimu Zełenskiego.
- Rosja stawia warunki Ukrainie: Zniesienie zakazu negocjacji warunkiem rozmów ws. ataków na infrastrukturę cywilnąRzecznik administracji prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow ogłosił, że Ukraina musi spełnić określone warunki formalne, aby uniknąć dalszych ataków na cywilną infrastrukturę. Kreml wskazuje na konieczność zmian
- Węgry w ogniu krytyki. MTK żąda wyjaśnień ws. Netanjahu – Orban chce opuścić TrybunałMiędzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze oficjalnie zażądał od Węgier wyjaśnień w sprawie niezastosowania się do międzynarodowego nakazu aresztowania premiera Izraela, Benjamina Netanjahu. Budapeszt zignorował żądanie
- Niemcy ostrzegają przed podróżą do Polski: Zakaz fotografowania może kosztować nawet 20 tys. zł!Niemieckie media alarmują: podróżujący do Polski muszą uważać, gdzie robią zdjęcia. Od 17 kwietnia obowiązuje nowe rozporządzenie ministra obrony narodowej, które zakazuje fotografowania obiektów wojskowych i