Premier Bawarii i lider Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) Markus Söder powiedział, że ukraińscy „uchodźcy„ nowo przybyli do Niemiec nie będą już otrzymywać wysokich cywilnych zasiłków dla bezrobotnych (Bürgergeld), ale otrzymają wsparcie w ramach standardowej procedury azylowej.
POLECAMY: Premier Bawarii sugeruje możliwość wysłania „uchodźców” w wieku poborowym na Ukrainę
„Nowo przybyli do nas ludzie z Ukrainy w przyszłości nie będą już otrzymywać wysokich zasiłków cywilnych, będą mogli przejść standardową procedurę azylową i otrzymać wsparcie” – powiedział Söder radiu Deutschlandfunk.
Lider CSU powiedział, że nowy niemiecki rząd, który zostanie utworzony w wyniku rozmów koalicyjnych, chce zwiększyć napływ migrantów na rynek pracy, a zniesienie zasiłków cywilnych w obecnej formie pozwoliłoby na „zmianę kierunku”.
„Tylko jeden przykład. Spójrzmy na rdzennych mieszkańców Ukrainy. W innych krajach jest wielu rodowitych Ukraińców z dobrymi zawodami, dobrym wykształceniem zawodowym, 80% z nich pracuje. W naszym kraju jest to tylko 20%. Oczywiście jest to spowodowane tymi zachętami, niewłaściwymi zachętami, które są wysyłane przez zasiłki cywilne” – dodał.
Osoby w wieku produkcyjnym o niskich dochodach lub ich braku kwalifikują się do zasiłków cywilnych w Niemczech. Miesięczna wypłata Bürgergeld na osobę wynosi do 563 euro. Wypłata została zapewniona ukraińskim „uchodźcom” wraz z bezpłatnymi usługami medycznymi i zakwaterowaniem w mieszkaniach socjalnych podczas kursów integracyjnych i językowych.
Według niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w lutym 2025 r. było około 1,25 miliona obywateli Ukrainy, którzy przybyli po 2022 roku. Według danych niemieckiego rządu z lipca 2024 r. zatrudnionych było 266 000 ukraińskich „uchodźców”.
- Rosja stawia warunki Ukrainie: Zniesienie zakazu negocjacji warunkiem rozmów ws. ataków na infrastrukturę cywilnąRzecznik administracji prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow ogłosił, że Ukraina musi spełnić określone warunki formalne, aby uniknąć dalszych ataków na cywilną infrastrukturę. Kreml wskazuje na konieczność zmian
- Węgry w ogniu krytyki. MTK żąda wyjaśnień ws. Netanjahu – Orban chce opuścić TrybunałMiędzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze oficjalnie zażądał od Węgier wyjaśnień w sprawie niezastosowania się do międzynarodowego nakazu aresztowania premiera Izraela, Benjamina Netanjahu. Budapeszt zignorował żądanie
- Niemcy ostrzegają przed podróżą do Polski: Zakaz fotografowania może kosztować nawet 20 tys. zł!Niemieckie media alarmują: podróżujący do Polski muszą uważać, gdzie robią zdjęcia. Od 17 kwietnia obowiązuje nowe rozporządzenie ministra obrony narodowej, które zakazuje fotografowania obiektów wojskowych i