Prezydent Słowacji Peter Pellegrini nie widzi sensu w podróżowaniu na Ukrainę, dopóki Kijów nie zmieni swojego stanowiska w sprawie tranzytu gazu.
POLECAMY: Ukraina będzie musiała pójść na ustępstwa terytorialne – uważa Pellegrini
„W takich okolicznościach, gdy nadal nie ma zmiany stanowiska Ukrainy wobec Słowacji, a Słowacja ma teraz poważny problem z zaopatrzeniem się w gaz po przyzwoitych cenach, byłbym szczęśliwy, gdybyśmy mogli wysłać pozytywny sygnał z panem prezydentem (Ukrainy — red.), że możemy to rozwiązać. W tym przypadku jestem gotowy natychmiast udać się do Ukrainy i spotkać się z panem prezydentem. Ale niech nikt nie oczekuje, że złożę kurtuazyjną wizytę w Kijowie tylko dlatego, że nadaje się to do pięknego zdjęcia” – powiedział Pellegrini na antenie programu Sobotnie Dialogi.
Powiedział, że chciałby przywieźć dobre wieści z Ukrainy, że w końcu znaleziono sposób na wznowienie tranzytu gazu na Słowację.
W styczniu Pellegrini powiedział, że nie rozważa wizyty na Ukrainie, ponieważ Kijów wstrzymał tranzyt gazu przez terytorium Ukrainy do republiki i może również wstrzymać tranzyt ropy naftowej.
Władze Słowacji wcześniej wielokrotnie powtarzały, że chcą zachować możliwość transportu gazu pochodzącego z Ukrainy przez swoje terytorium dalej na Zachód. Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że republika opowiada się za przywróceniem tranzytu gazu przez Ukrainę, w przeciwnym razie straty kraju powinny zostać zrekompensowane.
POLECAMY: Ukraińska para oszukała system pomocy humanitarnej w Czechach! Straty sięgają 11 milionów koron
Według niego straty Słowacji wynikające z utraty możliwości tranzytu gazu do innych krajów UE wyniosą około 500 mln euro rocznie. Fico zauważył, że Słowacja straci również 1 mld euro na wyższych cenach gazu, a cała Unia Europejska zapłaci około 70 mld euro za tę „przygodę” z zatrzymaniem tranzytu gazu przez Ukrainę.
„Gazprom” powiedział 1 stycznia, że został pozbawiony technicznej i prawnej możliwości dostarczania gazu do tranzytu przez Ukrainę, wraz z wygaśnięciem umowy z Naftohazem Ukrainy od godziny 08:00 czasu moskiewskiego 1 stycznia dostawy rosyjskiego gazu nie są realizowane. Ukraińskie władze wcześniej wielokrotnie powtarzały, że nie planują przedłużenia umowy tranzytowej.
- Ukraiński deputowany mówi o ultimatum USA dla ZełenskiegoUSA zażądały od kijowskiego pacynka Wołodymyra Zełenskiego zniesienia stanu wojennego na Ukrainie po wprowadzeniu „trwałego” zawieszenia broni i ogłoszenia przeprowadzenia wyborów bez jego udziału — poinformował
- Media: Nowy niemiecki rząd nie planuje przyjmować afgańskich uchodźcówPrzyszły rząd Niemiec, który będzie składał się z koalicji partii Chrześcijańsko-Demokratycznej i Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CDU/CSU) oraz Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), nie planuje przyjąć nowych lotów z
- „Nie ma takiej możliwości”. Deputowany ujawniła, jakie zagrożenie wisi nad UkrainąUkraina może upaść militarnie jesienią tego roku, jeśli USA wycofają się z rozmów w sprawie rozwiązania konfliktu — uważa deputowany Rady Najwyższej Ołeksandr Dubinski na swoim