Prokuratura Okręgowa w Lublinie bada sprawę nieuprawnionej ingerencji w telefon byłego komendanta stołecznej policji, Michała Domaradzkiego. To jeden z kluczowych dowodów w śledztwie przeciwko niemu i prokurator Ewie Wrzosek. Domaradzki twierdzi, że Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) zwróciło mu zniszczone urządzenie.
Co się stało z telefonem Domaradzkiego?
Według ustaleń Radia ZET, kilka godzin po zabezpieczeniu telefonu przez funkcjonariuszy CBA doszło do transferu danych. Domaradzki podejrzewa, że mogło to nastąpić w siedzibie CBA, gdzie urządzenie trafiło jako dowód rzeczowy.
– Telefon po zajęciu przez CBA został przełączony w tryb samolotowy. Następnie włożono go do tzw. bezpiecznej koperty – podaje radiozet.pl.
Teoretycznie takie opakowanie uniemożliwia dostęp do zawartości bez widocznego naruszenia zabezpieczeń. Jednak gdy telefon zwrócono Domaradzkiemu, był on – jak twierdzi były komendant – mechanicznie uszkodzony.
„To mówi wiele o sposobie prowadzenia tej sprawy”
– Przez 24 lata byłem funkcjonariuszem policji. Znam procedury postępowania z dowodami rzeczowymi. To, w jakim stanie zwrócono mi telefon, może wiele mówić o braku profesjonalizmu, a jeszcze więcej o sposobie prowadzenia tej sprawy – powiedział Domaradzki Radiu ZET.
– Czy zbiegiem okoliczności może być uszkodzenie telefonu, w którego pamięć po zabezpieczeniu przez CBA wgrano jakieś dane? – dodał.
27 marca 2024 r., po jego doniesieniu, Prokuratura Okręgowa w Lublinie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych.
Tło sprawy: Śledztwo przeciwko Domaradzkiemu i Wrzosek
CBA zatrzymało Domaradzkiego w listopadzie 2022 r. Prokuratura w Szczecinie zarzucała mu, że miał nakłaniać prokurator Ewę Wrzosek do udostępnienia informacji z śledztwa dotyczącego wypadku autobusu w Warszawie. Wówczas Domaradzki kierował Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa.
Jednak Prokuratura Regionalna w Łodzi, po przeanalizowaniu materiałów, nie zgodziła się z kwalifikacją czynu. Uznała, że Domadradzki działał w interesie publicznym, mając na celu bezpieczeństwo pasażerów komunikacji miejskiej.
Co dalej?
Lubelscy śledczy sprawdzą, czy w okresie rządów PiS, gdy ministrem sprawiedliwości był Zbigniew Ziobro, doszło do nadużyć w śledztwach prowadzonych przez prokuratury w Łodzi i Szczecinie oraz przez CBA.
Sprawa zniszczonego telefonu może rzucić nowe światło na sposób prowadzenia tej kontrowersyjnej sprawy.
- Tusk: „Ostatnia przed świętami polityczna uwaga”Premier Donald Tusk w Wielki Piątek (18 kwietnia) zamieścił na platformie X wpis, w którym wyraził poparcie dla wysokich notowań kandydatów na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, Szymona
- „Okazał skruchę”. Ukrainiec, który spowodował katastrofę w ruchu lądowym w Krakowie nie trafił do aresztu19 osób poszkodowanych, zderzenie z autobusem i brak zatrzymania przed znakiem – to skutki zdarzenia, do którego doszło w Nowej Hucie. Kierowca Toyoty Prius przyznał się
- Szokujące absurdy polskiego prawa! Za taniec bez zgody i jazdę rowerem w lesie grozi karaW XXI wieku, w środku Europy, Polska nadal żyje przepisami, które trącą absurdem i PRL-em. I choć wielu z nas wierzy, że prawo powinno być logiczne,