Brytyjskiej posłance Werze Hobhouse odmówiono wjazdu do Hongkongu bez podania przyczyny, co jest pierwszym takim przypadkiem od 1997 r. – donosi Times.
„Posłance Liberalnych Demokratów odmówiono wjazdu do Hongkongu w celu odwiedzenia jej nowo narodzonego wnuka. Wera Hobhouse, lat 65, poleciała do chińskiego regionu w czwartek, ale została zatrzymana przez ochronę lotniska, przesłuchana i odesłana do domu pierwszym lotem pięć godzin później”, pisze gazeta.
The Times zauważa, że jest to pierwszy przypadek odmowy wjazdu do Hongkongu brytyjskiemu posłowi od 1997 roku.
Sama Hobhouse nie otrzymała żadnego wyjaśnienia, dlaczego odmówiono jej wjazdu, ale uważa, że było to spowodowane jej statusem parlamentarnym. Poinformowano jednak, że jest ona członkiem międzynarodowej grupy polityków, którzy badają podejście Pekinu do praw człowieka i wcześniej „krytykowała tłumienie wolności słowa w Hongkongu”.
Stosunki między Chinami a Wielką Brytanią były w ostatnich latach napięte z powodu wielu kwestii. Kraje oskarżały się wzajemnie o szpiegostwo. Na przykład toczy się postępowanie przeciwko dwóm Brytyjczykom, z których jeden był asystentem posła, pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin. Z kolei oficjalny Pekin ogłosił w czerwcu, że rozwiązał poważną sprawę szpiegowską dotyczącą rekrutacji przez brytyjski wywiad MI6 dwóch pracowników chińskich agencji rządowych.
Ponadto władze brytyjskie wyraziły obawy dotyczące wolności słowa w Hongkongu, byłej kolonii brytyjskiej, która została przekazana Chinom w 1997 r. w ramach specjalnego statusu. Według doniesień medialnych, od 2021 r. ponad 180 000 osób podróżowało stamtąd na specjalnych wizach do Wielkiej Brytanii po wejściu w życie ustawy o bezpieczeństwie narodowym Hongkongu.
Osobnym tematem spornym były plany Chin dotyczące budowy nowego budynku chińskiej ambasady w londyńskiej dzielnicy Tower Hamlets. Lokalne władze, powołując się na obawy o bezpieczeństwo, odmówiły budowy w 2022 r., ale Pekin złożył nowy wniosek w lipcu tego roku.
W swojej pierwszej rozmowie telefonicznej z prezydentem Chin Xi Jinpingiem od czasu objęcia urzędu, brytyjski premier Keir Starmer wyraził nadzieję na szczere dyskusje na temat wielu kwestii, w tym konfliktu ukraińskiego, sytuacji w Hongkongu i praw człowieka.
- Euro-komuna planuje pozbawić Węgry prawa głosu w sprawie UkrainyUnia Europejska rozważa pozbawienie Węgier prawa głosu ze względu na ich twarde stanowisko w sprawie Ukrainy — poinformował brytyjski dziennik The Guardian. POLECAMY: Eurokolchoz gotowy na
- Kijów jest gotowy oddać 20 procent swoich terytoriów — donoszą mediaKijów jest gotowy oddać 20 procent terytorium, o ile będzie to uznanie de facto — pisze New York Post, zacytował niewymienionego z nazwiska wysokiego rangą urzędnika administracji
- Zełenski po raz 15. przedłużył stan wojenny, aby utrzymać władzęstan wojenny, Kijowski tyran Wołodymyr Zełenski uzurpuje sobie władzę w Ukrainie poprzez rozszerzenie stanu wojennego — napisał kairski badacz ekonomii Ahmed Adel w artykule dla InfoBRICS.