Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta związany z PiS, w swoim spocie wyborczym zapowiedział, że „w kolejkach do lekarzy i przychodni pierwszeństwo muszą mieć obywatele Polski”. Jego zdaniem będzie to „najważniejsza zmiana prawa w ostatnich latach”. Problem w tym, że prezydent nie ma takich kompetencji, a sama propozycja budzi poważne wątpliwości prawne i etyczne.
POLECAMY: Nawrocki: Polacy będą mieli pierwszeństwo przed Ukraińcami w systemie ochrony zdrowia
„Polacy powinni być pierwsi” – co proponuje Nawrocki?
W swoim wystąpieniu Nawrocki nie tylko zapowiedział priorytetowe traktowanie Polaków w służbie zdrowia, ale także ograniczenie świadczeń socjalnych dla obcokrajowców.
– W kolejkach do lekarzy i przychodni pierwszeństwo muszą mieć obywatele Polski. W szkołach i przedszkolach – polskie dzieci. Musimy wprowadzić brak dopłat do ukraińskich i innych emerytur, a świadczenia socjalne będą przede wszystkim dla Polaków – deklarował.
Jednak, jak wskazuje Rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) Jakub Kosikowski, taki zapis byłby dyskryminujący.
– Z naszej perspektywy o kolejności przyjęcia do lekarza decyduje zazwyczaj — a zarazem jest najważniejszy — stan pacjenta. Obojętnie, jakiej ktoś jest narodowości w Polsce i płaci składki, to wydaje się, że taki zapis ze względu na narodowość będzie po prostu dyskryminujący – powiedział Kosikowski.
Hipokryzja PiS? Problem stworzony przez rządzących
Co ciekawe, Nawrocki, będący de facto kandydatem PiS, „rozwiązuje” problem, który w dużej mierze sami stworzyli politycy tej partii. Chodzi m.in. o dopłaty do ukraińskich emerytur oraz masowy napływ obcokrajowców do Polski, przy jednoczesnych deklaracjach lojalności wobec Unii Europejskiej, która wymaga równego traktowania imigrantów i obywateli.
Paweł Szefernaker, szef sztabu Nawrockiego, przekonywał, że przepisy trzeba „uszczelnić”.
– Na pewno jeżeli ktoś w Polsce nie pracuje i przyjechał tylko się leczyć albo tylko i wyłącznie przyjechał tutaj na jakiś czas, żeby skorzystać z darmowej służby zdrowia, to nie ma na to naszej zgody – mówił Szefernaker.
Problem w tym, że nieubezpieczeni imigranci teoretycznie nie powinni mieć dostępu do publicznej służby zdrowia, ale w praktyce istnieją sposoby, by to obejść – np. poprzez zgłaszanie „nagłych sytuacji”. Choć później powinni zapłacić za leczenie, często kończy się to na kosztach ponoszonych przez polskich podatników.
„Obrzydliwy pomysł”. Politycy reagują na propozycję Nawrockiego
Aleksandra Leo z Trzeciej Drogi ostro skrytykowała pomysł Nawrockiego:
– Dawno nie słyszałam tak obrzydliwego pomysłu, tak dzielącego, tak wykluczającego, segregującego. Czy w komunikacji miejskiej, czy w PKP Ukraińcy też mają siadać z tyłu? – pytała.
Rzecznik NIL przypomniał również, że obecne prawo i tak daje pewne przywileje określonym grupom, np. honorowym krwiodawcom czy kobietom w ciąży, ale nigdy nie są one ważniejsze od stanu zdrowia pacjenta.
– W obecnym porządku prawnym jest tak, że o kolejności decydują względy medyczne, plus to, co ustawowo upoważnia do szybszego przyjęcia: ciąża, honorowy krwiodawca, dawca przeszczepu. Nie oznacza to jednak, że taka osoba ma pierwszeństwo przed kimś, kto jest w pilniejszym stanie medycznym – podkreślił Kosikowski.
Czy to w ogóle możliwe? Bariery prawne i unijne
Propozycja Nawrockiego, choć może trafiać do wyborców niezadowolonych z przeciążonej służby zdrowia, wydaje się niemożliwa do realizacji. Unijne przepisy zabraniają dyskryminacji ze względu na narodowość, a polskie prawo nie pozwala na priorytetyzację pacjentów wyłącznie na podstawie obywatelstwa.
Czy zatem zapowiedź Nawrockiego to realna zmiana, czy tylko przedwyborcze hasło? Wszystko wskazuje na to, że nawet gdyby PiS chciał wprowadzić takie rozwiązanie, spotkałoby się ono z ogromnymi oporami prawnymi i społecznymi.
- Konflikt w Lewicy: Senator Woźniak zagrożony wykluczeniem za poparcie obniżki składki zdrowotnejAnna Maria Żukowska, szefowa klubu Lewicy, zapowiedziała surowe konsekwencje wobec senatora Piotra Woźniaka. Powodem jest jego poparcie dla ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców, co wywołało
- Minister kultury „potępia akt wandalizm” polegający na podmianie tablicy UPA w MonastyrzuW Monasterzu na Podkarpaciu doszło do wymiany tablicy na pomniku i zbiorowej mogile członków Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Nowa tablica, umieszczona w miejscu poprzedniej przez nieznanych
- Zakrwawiony i pijany 12-latek na plaży w Łodzi. Szokująca interwencja służb [ZDJĘCIA]Dramatyczne sceny rozegrały się na plaży w Arturówku w Łodzi. Straż Miejska poinformowała o interwencji, która wstrząsnęła funkcjonariuszami – na piasku znaleziono 12-letniego chłopca z zakrwawioną