Close Menu
Lega Artis – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świata
    Kategorie
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Z ostatniej chwili
    • Motoryzacja
    • Prawo co dnia
    • Kwarantanna graniczna
    • Pracownik
    • Koronawirus COVID-19
    • Maski
    • Przedsiębiorca
    • Europa
    • Rosja
    • Szkoła
    • Ukraina
    • Zdrowie
    Najnowsze Wpisy
    Telefon

    Medyk też człowiek – od czerwca rusza wsparcie psychologiczne dla ratowników i ich rodzin

    17 maja 2025
    Musk nowe X

    DOGE i Musk nie doceniają defraudacji środków publicznych w USA, pisze NBC

    17 maja 2025
    Afd

    AfD żąda od rządu zaprzestania dostaw broni na Ukrainę

    17 maja 2025
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    Lega Artis – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świataLega Artis – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świata
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Motoryzacja
    • Prawo co dnia
    • Wydarzenia dnia
    Lega Artis – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świata
    Home - Aktualności z kraju - „Olśnienie czy gra wyborcza?” Trzaskowski ostro o ETS2: „Nie nakładać kolejnych obciążeń na gospodarkę!”
    Aktualności z kraju

    „Olśnienie czy gra wyborcza?” Trzaskowski ostro o ETS2: „Nie nakładać kolejnych obciążeń na gospodarkę!”

    Daniel Głogowski24 kwietnia 2025Brak komentarzy
    Facebook Twitter Telegram WhatsApp
    Google News
    Google News
    Rafał Trzaskowski
    Rafał Trzaskowski

    Unijny system opłat za ogrzewanie domów węglem i gazem (ETS2) wzbudza kontrowersje. Rafał Trzaskowski, kandydat KO na prezydenta, wyraził krytyczne stanowisko, podkreślając, że transformacja energetyczna nie może obciążać obywateli.

    POLECAMY: Rząd Tuska paluje wycofać pozwy przeciwko polityce klimatycznej „Fit For 55”

    W styczniu 2027 roku wejdą w życie unijne przepisy, które wprowadzą obowiązkową opłatę za korzystanie z gazu i węgla do ogrzewania domów. Projekt, znany jako ETS2, spotkał się z nieoczekiwaną krytyką ze strony Rafała Trzaskowskiego, kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta.

    Czym jest ETS2 i dlaczego budzi sprzeciw?

    W lipcu 2024 roku Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Polsce i 25 innym państwom UE za niewdrożenie przepisów dotyczących rozszerzenia unijnego systemu handlu emisjami (EU ETS). Nowe regulacje, zgodnie z dyrektywą UE 2023/959, mają objąć emisje CO₂ z budynków, transportu drogowego oraz drobnego przemysłu.

    W praktyce oznacza to, że każdy, kto ogrzewa dom węglem lub gazem, będzie musiał płacić miesięczną opłatę. Wstępne szacunki wskazują na kwotę około 100 zł, ale nie wyklucza się, że może być ona wyższa. Dla wielu gospodarstw domowych przełoży się to na znaczący wzrost rachunków za ogrzewanie.

    Trzaskowski: „Transformacja musi być ewolucją, nie rewolucją”

    Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Rafał Trzaskowski wyraził sceptycyzm wobec nowych przepisów:

    – „To bardzo ważne, żeby nie nakładać na europejską gospodarkę kolejnych obciążeń. Takich jak chociażby ETS2, czyli emisje z sektora transportu drogowego i budynków. I to clou, bo nie wystarczy o tym mówić, że umowa z Mercosurem powinna zostać zablokowana czy niektóre dodatkowe przepisy teraz nie powinny wejść w życie, tylko trzeba umieć budować sprawne, skuteczne koalicje. Będę rząd w tym wspierał” – powiedział prezydent Warszawy.

    Trzaskowski podkreślił, że transformacja energetyczna powinna być procesem stopniowym, uwzględniającym społeczną sytuację obywateli:

    – „Gdybym został prezydentem RP, będę pilnował, aby ten proces miał charakter ewolucji, a nie rewolucji. Musimy tworzyć miejsca pracy tutaj” – dodał.

    Rosnący sprzeciw w UE – czy ETS2 zostanie opóźniony?

    W Unii Europejskiej narasta krytyka wobec ETS2. Minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, wyraziła sceptycyzm co do nowych przepisów. Podobne stanowisko zajął Szymon Hołownia, który stwierdził, że „Polska odrzuca ETS2, czyli zieloną transformację robioną siłą i kosztem najbiedniejszych”.

    Trzaskowski zaznaczył również, że unijne inwestycje muszą przynosić realne korzyści dla obywateli:

    – „Muszą być tak samo korzystne dla mieszkańców Krakowa i Andrychowa, co dla Belgów i Holendrów” – podkreślił.

    Co dalej z ETS2?

    Wprowadzenie nowych opłat budzi obawy nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach UE. Czy Bruksela rozważy opóźnienie wejścia w życie ETS2? Na razie dyskusja trwa, a stanowisko Trzaskowskiego może wpłynąć na kształt przyszłych negocjacji.

    Jedno jest pewne – temat ETS2 będzie jednym z kluczowych w debacie przed wyborami prezydenckimi w Polsce.


    • Telefon
      Medyk też człowiek – od czerwca rusza wsparcie psychologiczne dla ratowników i ich rodzin17 maja 2025
      1 czerwca rusza nowa bezpłatna infolinia psychologiczna dla osób pracujących w służbie zdrowia i służbach mundurowych. To reakcja Ministerstwa Zdrowia na eskalację przemocy wobec ratowników medycznych,
    • SedziaTogaSad
      Karol B. porywacz 11- letniej Patrycji poczeka na proces w areszcie17 maja 2025
      11-letnia Patrycja zaginęła we wtorek, 13 maja, po wizycie u dziadków. Od tamtej pory nie nawiązała kontaktu z rodziną, co natychmiast wzbudziło alarm. Już następnego dnia,
    • Posel Piotr Glowski
      „To X opublikował”. Kolejny poseł KO Piotr Głowski złamał ciszę wyborczą. „To X opublikował”17 maja 2025
      W sobotę, 17 maja, poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Głowski naruszył ciszę wyborczą, publikując na platformie X (dawniej Twitter) post z agitującą treścią. Choć wpis szybko zniknął,

    ceny gazu ceny węgla dyrektywa UE ETS2 Koalicja Obywatelska Komisja Europejska opłaty za ogrzewanie polityka klimatyczna Rafał Trzaskowski TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA uNIA eUROPEJSKA
    Google News Icon

    Obserwuj nasze artykuły na Google News

    Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

    Share. Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp
    Daniel Głogowski
    • Website
    • Facebook
    • X (Twitter)
    • Instagram

    Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

    Napisz Komentarz Anuluj dodawanie

    Ostatnie Wpisy
    Telefon

    Medyk też człowiek – od czerwca rusza wsparcie psychologiczne dla ratowników i ich rodzin

    17 maja 2025
    Rubio i Lawrow

    Rubio przeprowadził rozmowę telefoniczną z Ławrowem

    17 maja 2025
    Trump Putin rozmowa tel

    Trump zapowiada rozmowę telefoniczną z Putinem 19 maja

    17 maja 2025
    Reklama
    ADRES
    • 04-026 WARSZAWA
    • Aleja Stanów Zjednoczonych 51 lok 209a
    • 579 636 527
    • 22-266-86-18
    • KONTAKT@LEGAARTIS.PL

    Polecane witryny

    plotkosfera.pl

    newsnadzis.pl

     

    PRZYDATNE LINKI
    • Strona główna
    • O Nas
    • Nasi Autorzy
    • Strona Kancelarii
    • Mapa Strony
    • Regulamin Strony
    • Polityka Prywatności
    • Kontakt
    Copyright © Kancelaria Lega Artis 2025 NIP: 1251196142 - Zaufane wiadomości i Wiarygodne dziennikarstwo
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Motoryzacja
    • Prawo co dnia
    • Z ostatniej chwili

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.