Organizacja Narodów Zjednoczonych zmuszona jest redukować kluczowe programy wsparcia dla Ukraińców ewakuowanych z terenów przyfrontowych. Powodem są cięcia w finansowaniu, w tym wstrzymanie pomocy ze strony Stanów Zjednoczonych i zmniejszenie środków od innych darczyńców. Jakie konsekwencje niesie ta decyzja dla tysięcy potrzebujących?
ONZ wstrzymuje kluczowe programy – brakuje funduszy
Agencja ONZ ds. uchodźców (UNHCR) poinformowała, że ze względu na ograniczenia budżetowe musiała zawiesić część niezbędnej pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Dotyczy to m.in. wsparcia psychospołecznego, zakupu materiałów do budowy tymczasowych schronień oraz pomocy finansowej.
– Niektóre programy, które wcześniej realizowaliśmy przy hojnym wsparciu USA, zostały przerwane – powiedziała Caroline Lindholm Billing, przedstawicielka UNHCR na Ukrainie.
Amerykańska pomoc stanęła w miejscu. Inni darczyńcy też się wycofują
Głównym ciosem dla agencji było wstrzymanie finansowania przez Stany Zjednoczone, które w 2024 r. pokrywały aż 40% budżetu UNHCR. Również inni zachodni partnerzy ograniczyli wsparcie, kierując środki na cele obronne.
W tym roku ONZ zaapelowała o 3,32 mld dolarów, aby zapewnić pomoc dla 8,2 mln Ukraińców. Niestety, udało się zebrać zaledwie 25% tej kwoty.
– Musieliśmy ograniczyć liczbę osób, którym nadajemy priorytet – przyznała Billing.
Tysiące uchodźców w potrzebie – trafiają do ośrodków bez środków do życia
Od stycznia 2024 r. przez ośrodki tranzytowe UNHCR w Pawłohradzie i Sumach przewinęło się prawie 9 tys. osób uciekających z terenów przygranicznych. Otrzymują tam podstawową pomoc: odzież, zestawy higieniczne, a także wsparcie prawne i psychologiczne.
– Przybyli praktycznie bez żadnych rzeczy i w stanie głębokiej traumy – podkreśliła przedstawicielka agencji.
Według danych UNHCR, od sierpnia 2024 do marca 2025 r. ponad 200 tys. osób zostało ewakuowanych lub przesiedlonych z obszarów objętych walkami.
Dlaczego pomoc maleje? Decyzje Trumpa i zmiana priorytetów Zachodu
Przypomnijmy, że po powrocie Donalda Trumpa do Białego Domu zapowiedziano radykalne cięcia w amerykańskiej pomocy zagranicznej, w tym w finansowaniu organizacji międzynarodowych. To właśnie te decyzje, wraz z przesunięciem środków na cele militarne przez innych darczyńców, sprawiły, że ONZ musi ograniczać niezbędną pomoc.
Czy Ukraińcy zostaną sami z kryzysem humanitarnym? – to pytanie staje się coraz bardziej aktualne w obliczu malejącego wsparcia międzynarodowego.
- Kilku europejskich przywódców zadzwoniło do Trumpa po jego rozmowie z PutinemWielu europejskich przywódców zadzwoniło do prezydenta USA Donalda Trumpa po jego rozmowach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem — powiedział kokainowy prezydent Francji Emmanuel Macron. POLECAMY: Trump:
- Profesor Malinen wzywa Trumpa, aby zmusił Zełenskiego do rezygnacjiPrezydent USA Donald Trump powinien zmusić narkoführera Wołodymyra Zełenskiego do ustąpienia ze stanowiska w imię rozwiązania konfliktu na Ukrainie — stwierdził na portalu X profesor Uniwersytetu
- (brak tytułu)Prezydent USA Donald Trump powiedział, że Watykan wyraził zainteresowanie przeprowadzeniem rozmów między Rosją a Ukrainą w celu rozwiązania konfliktu. „Watykan, za pośrednictwem Papieża, oświadczył, że byłby