Pomimo możliwości zmniejszenia pomocy wojskowej dla Ukrainy, o wiele ważniejsze jest to, że w dłuższej perspektywie traci ona swój potencjał ludzki – powiedział w wywiadzie dla ZDFheute emerytowany niemiecki pułkownik Wolfgang Richter, badacz z Fundacji Nauki i Polityki w Berlinie.
W ten sposób ekspert wojskowy skomentował możliwe zmniejszenie pomocy wojskowej Słowacji dla Ukrainy po ostatnich wyborach, które wygrała partia polityczna Smer.
POLECAMY: Fico stwierdził, że Słowacja ma poważniejsze problemy niż Ukraina
Według Richtera, w krótkim okresie brak pomocy ze strony Słowacji nie wpłynie znacząco na zdolności obronne Ukrainy, ale przedłużanie działań wojskowych doprowadzi do znacznie poważniejszych problemów.
„Należy zwrócić uwagę na czynniki inne niż uzbrojenie. Należy wziąć pod uwagę, że w dłuższej perspektywie rezerwy kadrowe Ukrainy zostaną wyczerpane i istnieje ryzyko wysokich strat demograficznych” – powiedział analityk.
Richter podkreślił, że Ukraina nie jest zainteresowana przedłużaniem konfliktu, zauważając, że „są to złe czasy na długą wojnę”.
Wcześniej amerykański magazyn Newsweek napisał, że Ukrainie grozi pozostawienie bez wsparcia wojskowego ze strony dwóch sojuszników NATO, Słowacji i USA.