Bruksela zaproponowała, aby państwa członkowskie UE sformułowały konsekwencje dla Izraela, jeśli ten odmówi udziału w unijnym planie rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego – podał Financial Times, powołując się na dokument, który został rozpowszechniony przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych UE zaplanowanym na poniedziałek.
POLECAMY: Media: Proizraelscy kongresmani USA tracą zaufanie do Netanjahu
„Państwa członkowskie UE mają 'określić konsekwencje, które ich zdaniem wynikałyby z uczestnictwa lub nieuczestniczenia’ w proponowanym przez nie planie pokojowym, który obejmuje państwo dla Palestyny i wzajemne suwerenne uznanie” – podała gazeta.
POLECAMY: Izraelscy -cy używają Palestyńczyków jako żywe tarcze
Według gazety, spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE podkreśla rosnące zaniepokojenie zachodnich sojuszników Izraela jego stanowiskiem.
„Proponujemy państwom członkowskim kilka pomysłów. Częścią tych pomysłów … jest to, w jaki sposób wykorzystamy warunki, które narzucimy w przyszłości, aby zobaczyć, jak możemy osiągnąć rozwiązanie dwupaństwowe »rozwiązanie dwupaństwowe«” – powiedział europejski urzędnik.
Inny urzędnik dodał, że odzwierciedla to gniew wielu krajów europejskich z powodu odrzucenia przez Izrael planu dwupaństwowego.
Wcześniej portal Euractiv poinformował, że służby polityki zagranicznej UE przygotowały wstępną wersję dokumentu zawierającego dziesięciopunktowy plan znalezienia „wiarygodnego, kompleksowego” rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Dokument nakreśla szereg kroków, które mogłyby ostatecznie doprowadzić do pokoju w Strefie Gazy, ustanowienia niepodległego państwa palestyńskiego, normalizacji stosunków między Izraelem a światem arabskim oraz długoterminowego bezpieczeństwa w regionie.
7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi ze Strefy Gazy przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. W rezultacie, według najnowszych danych władz, zginęło około 1200 osób, w tym cywile, żołnierze, obcokrajowcy i robotnicy, a pięć tysięcy zostało rannych.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. Liczba ofiar izraelskiego ostrzału Strefy Gazy od 7 października przekroczyła 25 tysięcy, ponad 62 tysiące osób zostało rannych.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.