24 listopada około godziny 10:30 doszło do groźnego wypadku przy ulicy Zamiejskiej w Legnicy. 29-letni obywatel Ukrainy, kierujący BMW, jechał z nadmierną prędkością pod wpływem alkoholu i spowodował zderzenie czołowe z prawidłowo jadącym Peugeotem. W wyniku zdarzenia dwie osoby trafiły do szpitala. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Legnicy, sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu 29-letniego obywatela Ukrainy.
POLECAMY: Siemiatycze: Pijany Ukrainiec prowadził lawetę
Przebieg wypadku
Z ustaleń policji wynika, że kierowca BMW, jadąc ulicą Nowodworską w kierunku Zamiejskiej, stracił panowanie nad pojazdem. Wskutek utraty kontroli nad samochodem zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie uderzył najpierw w latarnię drogową, potem w drzewo, a następnie czołowo zderzył się z Peugeotem, który jechał prawidłowo w kierunku Nowodworskiej. Na koniec samochód sprawcy uderzył w ogrodzenie jednej z posesji.
Ofiary i reakcja świadków
W wyniku wypadku dwie osoby odniosły obrażenia i zostały przewiezione do szpitala:
- 32-letni pasażer BMW,
- 64-letnia pasażerka Peugeota.
Kierowca BMW, mający w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu, próbował uciec pieszo z miejsca zdarzenia, jednak został ujęty przez świadków. To właśnie ich reakcja pozwoliła na szybkie powiadomienie policji i zatrzymanie sprawcy.
Dalsze postępowanie
Badanie wykazało, że poszkodowany kierowca Peugeota był trzeźwy. Tymczasem sprawca wypadku, będący w stanie nietrzeźwości, został zatrzymany. Policja przekazała, że wobec mężczyzny zostaną zastosowane odpowiednie środki prawne, a o jego dalszym losie zadecyduje sąd. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Legnicy, sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu 29-letniego obywatela Ukrainy, który kilka dni temu będąc w stanie nietrzeźwości, spowodował poważny wypadek drogowy
Za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu, w wyniku którego inna osoba doznała poważnych obrażeń, grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.
Jakie konsekwencje czekają sprawcę?
Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu jest traktowane jako poważne przestępstwo w polskim prawie. Zgodnie z art. 178 § 1 Kodeksu karnego:
„Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny i powoduje wypadek, którego skutkiem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.”
Dodatkowo sąd może nałożyć na sprawcę dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz obciążyć go kosztami odszkodowań dla poszkodowanych.
Profilaktyka i apele służb
Ten wypadek jest kolejnym przykładem tragicznych skutków jazdy pod wpływem alkoholu. Policja i służby ratunkowe nieustannie apelują o rozsądek i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Statystyki wskazują, że nietrzeźwi kierowcy są jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych w Polsce.
Pamiętajmy: Nigdy nie wsiadajmy za kierownicę po spożyciu alkoholu i reagujmy, gdy widzimy osobę próbującą prowadzić w takim stanie. Dzięki odpowiedzialnej postawie możemy zapobiec tragedii.
Podsumowanie:
Wypadek w Legnicy pokazuje, jak nieodpowiedzialność na drodze może doprowadzić do groźnych sytuacji i tragedii. Oczekuje się, że sąd wymierzy sprawiedliwą karę, która będzie ostrzeżeniem dla innych kierowców łamiących prawo. Jednocześnie kluczowe jest dalsze promowanie edukacji na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz konsekwentne działania służb w celu eliminacji nietrzeźwych kierowców z polskich dróg.