Close Menu
Lega ArtisLega Artis
  • Strona główna
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin
Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
Facebook X (Twitter) Instagram
Lega ArtisLega Artis
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Prawo co dnia
  • Wydarzenia dnia
Lega ArtisLega Artis
Home - Z ostatniej chwili - Bodnar: Neosędzia powołany przez neoKRS nie może zostać uznany za niezawisłego
Z ostatniej chwili

Bodnar: Neosędzia powołany przez neoKRS nie może zostać uznany za niezawisłego

Daniel Głogowski16 grudnia 2023Brak komentarzy
Facebook Twitter Telegram WhatsApp
Google News
Google News
Bodnar adam
SC: gov.pl

Skład Krajowej Rady Sądownictwa, sformułowany poprzez zmiany w ustawie o KRS z grudnia 2018 roku, został zakwestionowany jako niezgodny z artykułem 187 Konstytucji. W rezultacie organ ten nie spełnia standardów niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej. Profesor Adam Bodnar, nowy minister sprawiedliwości, skierował pismo do sędziowskich koordynatorów ds. współpracy międzynarodowej i praw człowieka w sprawach karnych i cywilnych, w którym zauważa, że sędzia mianowany przy udziale tego organu nie może być uznany za niezależnego i bezstronnego.

POLECAMY: Pilotażowy wyrok ETPCz w sprawie Wałęsy całkowicie podważa działalność neoKRS i wydawania orzeczeń przez neosędziów

W jednym z wczesnych dokumentów skierowanych do sędziów, minister odwołuje się do precedensów prawnych, jakie znajdują się w orzecznictwach: Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (wyroki w sprawach: Reczkowicz przeciwko Polsce z dnia 22 lipca 2021 r. – skarga nr 43447/19, Dolińska-Ficek i Ozimek przeciwko Polsce z dnia 8 listopada 2021 r. – skargi nr 49868/19 i 57511/19, Advance Pharma sp. z o.o. przeciwko Polsce z dnia 7 lutego 2022 r. — skarga nr 1469/20, Broda i Bojara przeciwko Polsce z dnia 29 czerwca 2021 r. — skargi nr 26691/18 i 27367/18, Grzęda przeciwko Polsce z dnia 15 marca 2022 r. – skarga nr 43572/18, Wałęsa przeciwko Polsce z dnia 23 listopada 2023 r. — skarga nr 50849/21), wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (z dnia 19 listopada 2019 r. – sprawa AK z połączonych skarg C 585/18, C 624/18, C 625/18, wyrok Wielkiej Izby Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 6 października 2021 r. w sprawie o sygn. C-487/19), orzeczenia polskiego Sądu Najwyższego (wyrok z dnia 5 grudnia 2019 r. III PO 7/18, OSNP 2020/4/38, postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 15 stycznia 2020 r. III PO 8/18, OSNP 2020/10/114, uchwałę połączonych Izb Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2020 r. (BSA 1-4110-1/20) oraz orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (m.in. postanowienie z dnia 26 czerwca 2019 r. Il GOK 2/18, wyrok z dnia 11 października 2021 r., Il GOK 9/18, wyroki w sprawach Il GOK 10/18, Il GOK 11/18, Il GOK 12/18, Il GOK 13/18, Il GOK 14/18 z dnia 21 września 2021 r.).

POLECAMY: Uchwała trzech izb SN w zakresie braku uprawnień do orzekania przez neosędziów obowiązuje, TK jej nie uchylił

Upolitycznione nominacje

Minister podkreśla, że w Polsce hierarchia aktów prawnych jasno wskazuje, że Konstytucja RP stanowi najwyższy akt prawa, a następnie plasują się umowy międzynarodowe ratyfikowane za zgodą Sejmu, ustawy, oraz akty wykonawcze niższego rzędu, takie jak rozporządzenia. Co więcej, organami odpowiedzialnymi za interpretację prawa Unii Europejskiej i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka są Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejski Trybunał Praw Człowieka. Minister zwraca uwagę na problem upolitycznionego wyboru sędziów i zjawiska „efektu mrożącego”.

POLECAMY: TSUE: Neosędziowie nie posiadają uprawnienia do wydawania orzecznictw. Polski wymiar „sprawiedliwości” w potrzasku

–  W okresie ostatnich kilku lat, zarówno hierarchia aktów prawnych jak i konstytucyjnie gwarantowany trójpodział władzy, uległy głębokiemu zaburzeniu poprzez deprecjację znaczenia szeregu wiążących Polskę umów międzynarodowych oraz znaczące osłabienie gwarancji niezależności sądownictwa. W okresie tym wprowadzono szereg zmian legislacyjnych, które — po ograniczeniu efektywnej kontroli konstytucyjności — zmierzały m.in. do podważenia niezależności sądownictwa poprzez upolitycznienie trybu wyboru sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa, czy zapewnieniu Ministrowi Sprawiedliwości nadmiernie szerokich uprawnień personalnych i procesowych w ramach postępowań dyscyplinarnych. Co więcej, pozbawiony niezależności i działający w wadliwym składzie (z udziałem sędziów, wybranych na miejsca uprzednio prawidłowo obsadzone) Trybunał Konstytucyjny wydał kilka orzeczeń podważających obowiązywanie na terenie Polski prawa Unii Europejskiej, a także Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Nowelizacja ustawy — prawo o ustroju sądów powszechnych (tzw. „ustawa kagańcowa”) umożliwiła z kolei karanie sędziów za treść orzeczeń zmierzających do wdrożenia standardów wynikających z wiążących Polskę umów międzynarodowych i Traktatu o Unii Europejskiej oraz implementacji orzecznictwa trybunałów międzynarodowych – pisze.

POLECAMY: Duda wręczył kolejne wadliwe prawnie nominacje na stanowiska neosędziów i neoasesorów

Dodatkowo, w swoim wystąpieniu podkreśla, że te narzędzia zostały skutecznie wykorzystane poprzez inicjowanie nieuzasadnionych postępowań dyscyplinarnych przeciwko sędziom, którzy odwoływali się w swoich decyzjach do prawa Unii Europejskiej i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Ten sposób działania wyraźnie dążył do wywołania wśród sędziów „efektu mrożącego”.

– Wszystko to doprowadziło do efektywnego obniżenia poziomu ochrony praw i wolności obywatelskich, w tym prawa do rzetelnego procesu, które w podobnym stopniu winno podlegać ochronie zarówno w świetle polskiej Konstytucji, jak i wiążących Polskę umów międzynarodowych, w tym art. 19 TUE, oraz art. 6 EKPC – zaznacza.

Minister zwraca uwagę, że sędzia powinien być zaznajomiony z orzecznictwem dotyczącym neosędziów.

Jednocześnie apeluje do koordynatorów, aby wypełniając swoje obowiązki zgodnie z art. 16d ustawy o ustroju sądów powszechnych, które obejmują m.in. udzielanie informacji sędziom, asesorom sądowym, referendarzom sądowym i asystentom sędziów na ich wniosek, dotyczących treści standardów wynikających z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz istotnego bieżącego orzecznictwa Sądu Najwyższego i organów międzynarodowych, przywiązali szczególną wagę do orzecznictwa „dotyczącego statusu osób powołanych na stanowiska sędziowskie z udziałem neoKRS w składzie ukształtowanym ustawą z dnia 8 grudnia 2017 r.”

– Zwracam również uwagę Państwa, że obecnie przed ETPCz toczy się ponad 300 spraw, których tłem są wprowadzone na przestrzeni ostatnich lat zmiany ustaw dotyczących sądownictwa. Szereg spraw z tego zakresu jest również rozpoznawanych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zachęcam Państwa do uważnego śledzenia dynamicznie rozwijającego się orzecznictwa TSUE i ETPC dotyczącego trzeciej władzy, oraz do udziału w szkoleniach dotyczących omawianej problematyki, w tym w wydarzeniach organizowanych przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w ramach projektu edukacyjnego „Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE” – zaznacza i zapowiada organizowanie przez MS w najbliższym czasie seminariów i szkoleń na temat znaczenia orzecznictwa TSUE i ETPCz, dotyczącego niezależności sądownictwa.

adwokat warszawa blog prawny bodnar lega artis legaartis neokrs neosędzia porady prawne prawnik sąd Sądownictwo wymiar sprawiedliwości
Google News Icon

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share. Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp
Daniel Głogowski
  • Website
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Instagram

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz Anuluj dodawanie

Ostatnie Wpisy
Lech Wałęsa

Lech Wałęsa: „Wybory zostały sfałszowane”. Były prezydent wzywa do powtórki i zatrzymań

16 czerwca 2025
Santander Bank

Od 1 lipca zapłacisz więcej? Czy banki zmieniają opłaty – sprawdź PKO BP, mBank i Santander

16 czerwca 2025
Erdogan 001222

Erdogan zabiera głos w sprawie ataków Izraela na irańskie obiekty nuklearne

15 czerwca 2025
Reklama

Na portalu Lega Artis znajdziesz najważniejsze wiadomości z Polski i świata. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami, które mają znaczenie.

Facebook X (Twitter) Instagram RSS
Polecane serwisy
newsnadzis.pl newsnadzis.pl
plotkosfera.pl plotkosfera.pl
PRZYDATNE LINKI
  • Strona główna
  • O Nas
  • Kontakt
  • Nasi Autorzy
  • Mapa Strony
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin
Copyright © Lega Artis 2025 NIP: 1251196142 - Zaufane wiadomości i Wiarygodne dziennikarstwo
  • Kontakt
  • O nas
  • Polityka Prywatności

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.