Prokuratura Generalna złożyła wniosek o uchylenie immunitetu Grzegorzowi Braunowi w związku z incydentem w szpitalu w Oleśnicy. Europoseł Konfederacji Korony Polskiej miał próbować dokonać „obywatelskiego zatrzymania” lekarki podejrzewanej o nielegalną aborcję. Sprawa wzbudza ogromne kontrowersje i może mieć poważne konsekwencje prawne.
Decyzja prokuratury: Wniosek o pociągnięcie Brauna do odpowiedzialności karnej
We wtorek (3 czerwca) prok. Anna Adamiak, rzecznik Prokuratury Generalnej, poinformowała, że Adam Bodnar przekazał do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie europosła Grzegorza Brauna do odpowiedzialności karnej. Postępowanie dotyczy wydarzeń z 16 kwietnia, kiedy Braun wraz z posłem Romanem Fritzem interweniowali w szpitalu w Oleśnicy.
Europoseł miał wtargnąć na oddział i zamknąć się w pomieszczeniu administracyjnym z wicedyrektor placówki Gizelą Jagielską, uniemożliwiając jej wykonywanie obowiązków. Doszło do przepychanek, a sytuacja wymagała interwencji policji.
Sześć zarzutów przeciwko Braunowi
Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu prowadzi śledztwo w tej sprawie i postawiła Braunowi aż sześć zarzutów, choć na razie nie ujawniono ich szczegółów. Wiadomo jednak, że chodzi o naruszenie prawa w związku z próbą „obywatelskiego zatrzymania” lekarki.
Sprawa aborcji w tle
Incydent w Oleśnicy wiąże się z kontrowersyjną sprawą aborcji, która wywołała ogólnopolskie oburzenie. Gizela Jagielska, wicedyrektor szpitala, jest podejrzewana o wykonanie nielegalnego zabiegu przerwania ciąży w 37. tygodniu. Według doniesień, ginekolog miała wbić w serce dziecka igłę z chlorkiem potasu.
Lekarka nie przyznaje się do winy i zapowiada, że nie zamierza rezygnować ze swojej praktyki. Sprawa jest przedmiotem śledztwa, a Braun i Fritz uznali, że należy działać natychmiast, co doprowadziło do ich interwencji.
Braun już wcześniej pozbawiony immunitetu
To nie pierwszy raz, gdy Grzegorz Braun traci ochronę immunitetową. 6 maja Parlament Europejski zgodził się na jego uchylenie w związku z incydentem z gaśnicą w Sejmie. W grudniu 2023 r. lider Konfederacji Korony Polskiej zgasił chanukowe świece, za co odpowiada przed sądem.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła mu zarzuty, m.in. znieważenia grupy osób na tle religijnym. Uchylenie immunitetu nie oznacza jeszcze wyroku, ale umożliwia organom ścigania dalsze działania.
Co dalej z sprawą Brauna?
Decyzja Parlamentu Europejskiego w sprawie wniosku Bodnara będzie kluczowa dla dalszego toku postępowania. Jeśli immunitet zostanie uchylony, prokuratura będzie mogła oficjalnie postawić Braunowi zarzuty i skierować sprawę do sądu.
Sprawa wzbudza emocje nie tylko ze względu na kontrowersyjne działania europosła, ale też ze względu na szeroki kontekst prawa do protestu, granice obywatelskiego zatrzymania oraz kwestie etyczne związane z aborcją.