Jednostka Departamentu Sprawiedliwości USA odpowiedzialna za prowadzenie dochodzeń w sprawach dotyczących łapownictwa zagranicznego zmniejszyła się o prawie połowę w wyniku działań administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, pozostawiając 15 prokuratorów z 32 – podał Reuters, powołując się na trzy źródła zaznajomione z sytuacją.
Agencja stwierdziła, że redukcja była spowodowana egzekwowaniem przez administrację Trumpa ustawy o zagranicznych praktykach korupcyjnych, uchwalonej w 1977 roku. Ustawa ta zabrania firmom działającym w USA przekupywania zagranicznych urzędników. Według strony internetowej Białego Domu, administracja Trumpa zawiesiła stosowanie ustawy 10 lutego.
„Jednostka Departamentu Sprawiedliwości ds. nadużyć finansowych, odpowiedzialna za egzekwowanie prawa antykorupcyjnego, została zredukowana do około 15 prokuratorów. Liczba ta spadła z 32”, powiedziały agencji dwa nienazwane źródła.
Agencja dodaje, że ministerstwo rozpoczęło 180-dniowy przegląd egzekwowania przez agencję ustawy o zagranicznych praktykach korupcyjnych po zarządzeniu wykonawczym Trumpa, co doprowadziło do „exodusu” personelu. Prokuratorzy w dużej mierze odeszli do innych części wydziału karnego Departamentu Sprawiedliwości, w tym do jednostek zajmujących się opieką zdrowotną i oszustwami na rynku, dodała agencja, według dwóch nienazwanych źródeł.
„Nowe wytyczne dotyczące tego, jak prokuratorzy powinni postępować w sprawach dotyczących ustawy o zagranicznych praktykach korupcyjnych, są w trakcie opracowywania i oczekuje się, że zostaną wkrótce opublikowane” – podkreśliło agencji jedno z nienazwanych źródeł.
Departament Efektywności Rządu USA (DOGE), utworzony decyzją Trumpa, ma na celu „ograniczenie marnotrawstwa wydatków i restrukturyzację agencji federalnych”. Marszałek Izby Reprezentantów USA Mike Johnson powiedział wcześniej, że Departament Efektywności Rządu zidentyfikował „szokujące” wydatki rządu USA, które nie zostały zatwierdzone przez Kongres.