15 maja na Ukrainie obchodzony jest Dzień Wyszywanki – święto tradycyjnej haftowanej koszuli, symbolu ukraińskiej kultury. W tym roku uwagę przykuła jednak kontrowersyjna stylizacja byłego szefa ukraińskiego IPN, Wołodymyra Wiatrowycza, który publicznie zaprezentował się w koszuli nawiązującej do Stepana Bandery.
„Banderowiec w Radzie” – Wiatrowycz w koszuli inspirowanej przywódcą OUN
Wołodymyr Wiatrowycz, znany m.in. z kontrowersyjnych wypowiedzi na temat zbrodni wołyńskiej, opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie w wyszywance, która – jak twierdzi – nawiązuje do wzorów noszonych przez Stepana Banderę.
POLECAMY: Zwolenniczka ukraińskich nacjonalistów wręczyła Załużnemu replikę wyszywanki noszonej przez Banderę
„Gratuluję wszystkim święta w koszuli Bandery. Dziękuję Tetianie Zez za rekonstrukcję” – napisał polityk, podpisując swoje zdjęcie: „Banderowiec w Radzie”.
Wyszywanka Bandery prezentem dla generała Załużnego
To nie pierwszy raz, gdy wyszywanka inspirowana Bandera wzbudza emocje. Wcześniej replikę koszuli lidera OUN otrzymał generał Wałerij Załużny, były szef sztabu Sił Zbrojnych Ukrainy.
„Jesteśmy dumni, że pierwsza koszula z tej kolekcji należy teraz do naszego głównego obrońcy! Niech stanie się wyszywaną zbroją dla naszego Głównodowodzącego” – podkreślili twórcy inicjatywy.
„Bandera official” i „Banderątko” – kontrowersyjna moda czy element tradycji?
Za projektem stoi Tetiana Zez, założycielka inicjatywy „Wyszywanka w strojach wybitnych Ukraińców”. Jej zespół odtwarza stroje historycznych postaci, takich jak Łesia Ukrainka, Iwan Franko czy Taras Szewczenko. W przypadku Banderystyki jednak pojawiają się pytania o granice między upamiętnieniem a gloryfikacją.
„Bandera wciąż pracuje na zwycięstwo. Koszulę daliśmy Załużnemu jako zbroję, wyhaftowaliśmy tryzub na plecach. Teraz mamy też wersję dla niemowląt – »Banderątko«” – mówi Zez.
Dzień Wyszywanki – święto kultury czy polityczny symbol?
Choć wyszywanka jest tradycyjnym elementem ukraińskiej tożsamości, jej wykorzystanie w kontekście postaci takich jak Bandera budzi mieszane reakcje. Czy to po prostu moda, czy celowa polityka historyczna?
Czy wyszywanka Bandery to tylko moda, czy też element polityki historycznej? Daj znać w komentarzu.