Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o zawetowaniu ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Jak poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta RP, Małgorzata Paprocka, ustawa spotkała się z „poważnymi zarzutami” strony społecznej.
Podczas spotkania z dziennikarzami minister Paprocka podkreśliła, że „ustawa budzi bardzo poważne wątpliwości w zakresie sprawiedliwości społecznej”, a nawet może być sprzeczna z konstytucją. Zwróciła również uwagę na pogarszającą się kondycję polskiej służby zdrowia.
„Będą rosły kolejki do lekarzy wraz ze zmniejszeniem funduszu zdrowia” – ostrzegła.
Protesty społeczne i argumenty przeciw obniżce
Minister Paprocka zaznaczyła, że projekt wywołał silny sprzeciw ze strony związków zawodowych i pracowników. Wskazała, że obniżenie składki mogłoby doprowadzić do ubycia 4,6 mld zł w budżecie państwa, co znacząco wpłynęłoby na finansowanie ochrony zdrowia.
Nowelizacja, uchwalona 4 kwietnia przez Sejm głosami KO, Polski 2050-TD i PSL-TD, zakładała wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki – częściowo ryczałtowej, a częściowo procentowej od nadwyżki dochodów. Przeciwko głosowali posłowie PiS, Lewicy i koła Razem, a Konfederacja wstrzymała się od głosu.
Co dalej z projektem?
Decyzja prezydenta oznacza, że ustawa nie wejdzie w życie w proponowanym kształcie. Sprawa może wrócić do parlamentu, jednak bez poparcia większości zmiany będą trudne do przeforsowania.
Cytat:
„Wspólnie walczymy” – mówił doradca prezydenta na wiecu Sławomira Mentzena, co pokazuje, że temat składki zdrowotnej wciąż budzi emocje.