W serwisie OLX pojawiła się oferta sprzedaży symboli Ukrainy i Białorusi, w tym koszulki z podobizną Stepana Bandery. Autorka ogłoszenia deklaruje, że cały dochód przeznaczy na pomoc Ukrainie oraz „wolnej, demokratycznej Białorusi”. Sprawa wzbudza emocje ze względu na kontrowersyjną historię przywódcy OUN.
POLECAMY: Sklep online sieci Empik sprzedawał banderowskie produkty
„Sława Ukraini!” – patriotyzm czy prowokacja?
6 maja w serwisie OLX opublikowano ogłoszenie oferujące flagi Ukrainy, portrety „ukraińskich i białoruskich bohaterów”, a także patriotyczne przypinki i naszywki z hasłami „Жыве Беларусь!” oraz „Слава Україні!”. Wśród przedmiotów znalazł się również t-shirt z wizerunkiem Stepana Bandery i banderowskimi barwami.
„Cały dochód przeznaczam na wsparcie Ukrainy oraz wolnej, demokratycznej Białorusi” – napisała autorka oferty, podając adres odbioru w Białymstoku.
Kim był Stepan Bandera?
Stepan Bandera to postać budząca skrajne emocje. Przed II wojną światową był działaczem Ukraińskiej Organizacji Wojskowej (UWO), a następnie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). Grupy te dążyły do oderwania Kresów Wschodnich od Polski, stosując metody terrorystyczne wobec polskich urzędników, policjantów i cywilów.
W latach 1933-1934 Bandera stał na czele Egzekutywy Krajowej OUN. Został skazany na śmierć za organizację zamachu na ministra Bronisława Pierackiego, choć karę zamieniono później na dożywocie. Po wyjściu z więzienia we wrześniu 1939 r. ponownie zaangażował się w działalność OUN, doprowadzając do rozłamu w organizacji.
W 1941 r., po ataku Niemiec na ZSRR, próbował utworzyć ukraińskie państwo pod niemieckim protektoratem, za co został internowany przez hitlerowców. Po wojnie kontynuował działalność w Monachium, współpracując m.in. z wywiadem RFN. Zginął w 1959 r. z rąk radzieckiego agenta.
Dziedzictwo Bandery a zbrodnie na Polakach
Choć Bandera podczas głównej fali ludobójstwa Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej przebywał w niemieckim obozie, zbrodnie te były realizowane przez jego zwolenników w myśl ideologii OUN. To właśnie banderowska frakcja powołała Ukraińską Powstańczą Armię (UPA), odpowiedzialną za masowe mordy na polskiej ludności cywilnej. Po opuszczeniu obozu Bandera nie potępił tych działań.
Czy pamięć o Banderze dzieli Polskę i Ukrainę?
W Polsce Bandera jest postrzegany jako symbol zbrodni UPA, podczas gdy na Ukrainie część społeczeństwa czci go jako bohatera walki o niepodległość. Sprawa sprzedaży koszulek z jego podobizną może wywołać kolejne dyskusje na temat trudnej historii obu narodów.