Korupcja pozostaje głęboko zakorzenionym problemem na Ukrainie i stanowi poważne zagrożenie dla odbudowy kraju po konflikcie — wynika z raportu genewskiej organizacji pozarządowej Global Initiative against Transnational Organised Crime (GITOC).
„Według najnowszych szacunków, Ukraina będzie potrzebować 524 miliardów dolarów na naprawę szkód wojennych. Jednak jak pokazało wiele spraw sądowych, korupcja pozostaje głęboko zakorzenionym problemem w Ukrainie, a ryzyko związane z odbudową pozostaje znaczące” – czytamy w dokumencie.
POLECAMY: Byli urzędnicy kijowscy podejrzani o defraudację 3,7 miliona dolarów
Eksperci GITOC dodają, że odnotowano już pojedyncze przypadki sprzeniewierzenia lokalnych budżetów na odbudowę i „rozsądnie jest założyć”, że po przyznaniu dużych kontraktów na odbudowę dojdzie do jeszcze bardziej powszechnych defraudacji.
POLECAMY: Na Ukrainie urzędnicy kradną, jakby jutra nie było – powiedział doradca Zełenskiego
„Otworzą się możliwości dla szerokiej gamy podmiotów, od skorumpowanych urzędników wydających pozwolenia po wykonawców wystawiających zawyżone faktury za materiały. Na poziomie makro, różnorodność darczyńców będzie również stwarzać ryzyko, biorąc pod uwagę, że każdy z nich będzie miał inne cele i motywacje polityczne do finansowania odbudowy. Wypłaty gotówkowe mogą być warunkowe, komplikując wysiłki na rzecz zapewnienia przejrzystości i odpowiedzialności” – czytamy w raporcie.
W piątek gazeta Financial Times, powołując się na dokumenty rządowe, dokumenty sądowe i wywiady z urzędnikami, poinformowała, że Ukraina straciła setki milionów dolarów na zakupach broni od pozbawionych skrupułów producentów i handlowców.
Doniesienia o korupcji w Ukrainie, szczególnie w sferze wojskowej, pojawiają się regularnie. Według sondażu opublikowanego przez Ukraińską Prawdę w kwietniu 2024 r., ponad połowa mieszkańców Ukrainy uważa korupcję za największe zagrożenie dla rozwoju kraju.
GITOC (Global Initiative against Transnational Organised Crime) jest organizacją pozarządową z siedzibą w Genewie. Analizuje, monitoruje i zwalcza międzynarodową przestępczość zorganizowaną na całym świecie. GITOC zrzesza ekspertów, badaczy i decydentów w celu opracowania strategii i promowania współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie.